Ολοκληρώθηκε το μίτινγκ των 4 εθνών

Οι επιδόσεις του Άκος Κάλμαρ στα 1500μ ελεύθερο και του 17χρονου Χούμπερτ Κος στα 200μ μεικτής ήταν αυτές που ξεχώρισαν την τελευταία μέρα των αγώνων.

Το 14:52.00 του Άκος Κάλμαρ στα 1500μ ελεύθερο ήταν η καλύτερη επίδοση που σημειώθηκε κατά τη διάρκεια της τελευταίας αγωνιστικής του μίτινγκ των 4 εθνών. Ο Ούγγρος κολυμβητής που στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέλαβε την 12η θέση στο αγώνισμα αυτό, αν σημείωνε την παραπάνω επίδοση θα ανερχόταν στην 6η θέση.
Ο 17χρονος Ούγγρος κολυμβητής Χούμπερτ Κος ήταν ο κυρίαρχος στα 200μ μεικτής ατομικής καθώς τερμάτισε σε 1:59.06, 3.76 δευτερόλεπτα μπροστά από τον 2ο Ντομινικ Μπουγιακ! Με τον παραπάνω χρόνο ο νεαρός Ούγγρος θα κατακτούσε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας του, ενώ θα θα μπορούσε να φτάσει και στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών-γυναικών.
Μετά τα 100μ και τα 200μ πεταλούδας ο Κρίστοφ Μίλακ έδειξε ότι είναι ο κυρίαρχος στο αγώνισμα αυτό, αφού με χρόνο 23.48 τερμάτισε πρώτος και στα 50μ του αγωνίσματος.
Η Κατίνκα Χόσου επικράτησε χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα στα 200μ μεικτής με χρόνο 2:13.98.