Ολοκλήρωσε με 6η θέση ο Γκολομέεβ

Με την έκτη θέση στις 100 γιάρδες ελεύθερο ολοκλήρωσε την παρουσία του στο πρωτάθλημα της νοτιοανατολικής περιφέρειας, ο Κριστιάν Γκολομέεβ.

Αγωνιζόμενος με το κολέγιο του Αλαμπάμα, ο Έλληνας πρωταθλητής συμμετείχε στον τελικό των 100 γιάρδων ελεύθερο και τερμάτισε σε 42.90 προσφέροντας συνολικά από όλα τα αγωνισματα που συμμετέχε αυτό το τριήμερο, 26 βαθμούς. Τα σημάδια της προπόνησης του Γκολομέεβ σε 50αρα πισίνα ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, ήταν εμφανή καθώς δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τους τίτλους του σε 50 και 100 γιάρδες ελεύθερο, ενώ και οι χρόνοι του δεν έχουν σχέση με τους περσινούς. Έτσι και αλλιώς όμως, η προσοχή του έχει επικεντρωθεί στην 50αρα. Σε αυτούς τους αγώνες συμμετέχει καθώς αποτελεί υποχρέωση του να στηρίζει την ομάδα του κολεγίου του. Νικητής στις 100 γιάρδες ελεύθερο, ποιος άλλος, ο Κάλεμπ Ντρέσελ ο οποίος τερμάτισε σε 41.71.
Στις 100 γιάρδες των γυναικών συμμετείχε η Ελιδάβετ Πάντη με το κολέγιο Φλόριντα και με 50.02 κατέλαβε την 25 θέση στη γενική κατάταξη.