TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: Ολυμπιακή πρεμιέρα με νίκη για Σάκκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια ήταν η νικήτρια του ματς κόντρα στην Ανέτ Κόνταβεϊτ στον πρώτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη με 7-5, 6-2 επικράτησε επί της Εσθονής και έκανε το 6-4 υπέρ της στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Μπορεί να μη βρήκε από την αρχή το ρυθμό της και να ήταν πίσω στο πρώτο σετ με 5-3, κατάφερε όμως να κάνει το κρίσιμο μπρέικ για το 5-4 και να ισοφαρίσει με το σερβίς της στο 5-5. Με νέο μπρέικ και μεγάλη αγωνιστικότητα πήρε τελικά το σετ με 7-5 και έκανε το πρώτο βήμα για την επικράτηση. Στο 2ο σετ επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της και δεν άφησε περιθώριο στην αντίπαλή της, η οποία φάνηκε να είναι αρκετά πιο κουρασμένη. Με σκορ 6-2 η Ελληνίδα «καθάρισε» γρήγορα το 2ο σετ και πήρε τη νίκη. Επόμενη αντίπαλος για την Ελληνίδα είναι η Σέρβα Νίνα Στογιάνοβιτς που επικράτησε επί της Γιαπωνέζας Νάο Χιμπίνο.