Open water: Ουγγρογαλλική κυριαρχία στην πρεμιέρα

Τα φαβορί για τα μετάλλια επιβεβαιώθηκαν στον πρώτο γύρο του ευρωπαϊκού open water, με τον Ούγγρο Κριστόφ Ρασόφσκι και την Γαλλίδα Οσεάν Κασινιόλ να είναι οι μεγάλοι νικητές, σε αγώνες που το βάθρο καθορίστηκε σε δέκατα των δευτερολέπτων.

Στις γυναίκες, πρώτη ακούμπησε το χρονόμετρο η Βραζιλιάνα Άνα Μαρσέλα Κούνια, η οποία όμως, επεθδή είναι ευρωπαϊκή διοργάνωση, κολύμπησε εκτός συναγωνισμού και έτσι δεν έλαβε την πρώτη θέση και το χρηματικό έπαθλο του νικητή. Νικήτρια των 10χλμ ήταν η Γαλλίδα Οσεάν Κασινιόλ, η οποία με χρόνο 2:07:22.7 άφησε πίσω της την Ιταλίδα Γκινέβρα Ταντέουτσι, που ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 2:07:24.9, και την Πορτογαλίδα Αντζέλικα Αντρέ, που ήρθε τρίτη με 2:07:30.2. Η Κασινιόλ μετά τον τερματισμό δήλωσε ότι: «Ήταν ένας καλός αγώνας μετά από τρεις εβδομάδες προπόνησης σε καμπ προετοιμασίας. Σήμερα είχαμε ψηλά κύματα και το νερό είχε υψηλή θερμοκρασία, παράγοντες που δυσκόλεψαν των αγώνα, αλλά κατάφερα να ανταποκριθώ σε αυτές τις προκλήσεις».

Στους άνδρες, ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόφσκι και ο Ιταλός Ντομένικο Ασερέντζα έδωσαν μια πραγματική μάχη, με τον πρώτο να είναι τελικά ο νικητής με χρόνο 1:55.35.2 και ο Ιταλός ήρθε δεύτερος με μόλις 1:55.35.5. Την τριάδα ολοκλήρωσε ο συμπατριώτης του Ασερέντζα, Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι, ο οποίος τερμάτισε σε 1:55.37.2. «Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισε αυτόν τον αγώνα, ο οποίος ήταν διασκεδαστικός με τα κύματα που υπήρχαν. Μου αρέσει να αγωνίζομαι σε τέτοιες συνθήκες, διότι έτσι είναι πραγματικά το open water», ήταν τα λόγια του Ρασόφσκι.

Επόμενη στάση για το κύπελλο του ευρωπαϊκού open water είναι το Πιομπίνο της Ιταλίας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 13 Μαΐου και θα ακολουθήσει το Αλγκέρο πάλι στην Ιταλία στις 20 Μαΐου.