Παγκόσμια με ατομικό ρεκόρ η Σμαραγδή

Έκανε… έρανο για να μπορέσει να ταξιδέψει στην Ντόχα και να αγωνιστεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των ΑμεΑ και τελικά δικαιώθηκε.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

H Στέλλα Σμαραγδή έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο τελικό του μήκους της κατηγορίας Τ47 και με άλμα στα 5.32μ. κατέλαβε την πέμπτη θέση. Μάλιστα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το 5.32μ. με την πρώτη της προσπάθεια, αλλά είχε ευνοϊκό άνεμο 2,3 μέτρα. Ακολούθησε ένα άλμα στα 5.14μ. επίσης με ευνοϊκό άνεμο στα 2,6 μέτρα για να κάνει νόμιμα (+1.5μ.) το ατομικό ρεκόρ με την τρίτη, πηδώντας στα 5.32μ. Στην συνέχεια προσπάθησε να βελτιώσει και άλλο την επίδοση της αλλά ακολούθησε ένα άκυρο, ένα στα 5.16μ. και ένα στα 5.23μ. Νικήτρια του τελικού ήταν η Αυστραλέζα Κάρλι Μπίτι με 5.75μ., δεύτερη η Κουβανή Γιουνίντις Καστίγιο με 5.46μ. και τρίτη η Νεοζηλανδή, Άνα Γκριμάλντι με 5.41μ.
Στο ίδιο αγώνισμα και στην κατηγορία Τ44 των ανδρών, ο Χρήστος Κάπελλας ήταν 6ος με άλμα στα 6.39μ. (5.96μ., 5.83μ., 6.13μ., 6.07μ. και 6.06μ. τα υπόλοιπα), ενώ ο Κωνσταντίνος Βέλτσης έμεινε εκτός τελικού. Με άλμα στα 5.24μ. κατετάγει 14ος. Νικητής αναδείχθηκε ο Γερμανός Ρεμ με 8.40 που είναι και παγκόσμιο ρεκόρ, αφήνοντας δεύτερο τον Ολλανδό Χέρτογκ με 7.26μ. και τρίτο τον Αλέσκιν από τη Ρωσία με 6.91μ.
Πολύ καλό και το πλασάρισμα της Βαλασίας Κυργιοβανάκη στη σφαίρα της κατηγορίας F20. Επιδεικνύοντας φοβερή σταθερότητα στης βολές της (11.62μ., 11.87μ., 11.17μ., 11.73μ., 11.76μ. και 11.78μ.) κατέλαβε την 5η θέση. Νικήτρια η Πολωνή Ντούρσκα με ατομικό ρεκόρ 13.92μ., δεύτερη η Ρωσίδα Μπαρανοβα με 13.41μ. (επίσης ατομικό ρεκόρ) και τρίτη η Ουκρανή Μίσνικ με 12.89 που και για αυτήν ήταν ατομικό ρεκόρ.
Ο Κύπριος Αντώνης Αρέστη, με κορυφαία επίδοση για το 2015 κατετάγει στην 7η θέση του τελικού των 400μ. Τ47 κάνοντας 50.55.