ΑμεΑ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΓΚΑΒΕΛΑΣ! (video)

Άλλη μια μεγάλη επιτυχία κατέγραψε ο εκπληκτικός Νάσος Γκαβέλας. Ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του Τόκιο κερδισε το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Παρισιού και συμπλήρωσε το triple crown καθώς είναι και πρωταθλητής Ευρώπης!

Πριν από λίγα λεπτά ο Γκαβέλας τερμάτισε μαζί με τον Δημήτρη Χρυσάφη τον τελικό σε 10.93 (-0,5) για να ισοφαρίσουν το δικό τους ρεκόρ αγώνα που είχαν κάνει χθες στα ημιτελικά.

Ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του Τόκιο, από την αρχή του παγκοσμίου πρωταθλήματος φάνηκε ότι είναι σε πολύ καλή φόρμα. Από τον χθεσινό πρωινό προκριματικό, αλλά και το απόγευμα στον ημιτελικό οι κούρσες του ήταν οι ταχύτερες, με αποκορύφωμα το 10.93 του ημιτελικού, που αποτελεί και νέο ρεκόρ αγώνων.
Στον αποψινό τελικό αν και χρεώθηκε με μια άκυρη εκκίνηση, στη συνέχεια μπήκε δυνατά από την αρχή και με τον οδηγό του Δημήτρη Χρυσάφη έδειξαν ότι δεν θα χάσουν την ευκαιρία να στεφθούν και πρωταθλητές κόσμου. ‘Άλλωστε ήταν ο μόνος στην κούρσα που φέτος έχει κατέβει τα 11 δευτερόλεπτα και το πέτυχε μάλιστα στον ημιτελικό και το επανέλαβε και απόψε στον τελικό.

Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Ανανίας Σικόνγκο (Ναμπίμπια) με 11.11 που αποτελεί ρεκόρ Αφρικής και το χάλκινο κατέκτησε ο Τιμοτέ Αντόλφ (Γαλλία) με 11.12. Με τη νίκη αυτή ο Γκαβέλας εξασφάλισε την τέταρτη πρόκριση της Ελλάδας για τους Παραολυμπιακούς του 2024.