Πανελλήνιο Κ18 – τελική φάση: Πρεμιέρα με νίκες για Μίλωνα και ΠΑΟΚ

Ο πρωταθλητής ΑΟΝΣ Μίλων και ο ΠΑΟΚ που επέστρεψε σε φάιναλ-4 αναπτυξιακού πρωταθλήματος μετά από 40 και πλέον χρόνια ξεκίνησε με νίκες στην τελική φάση του πανελληνίου παίδων.

του Δημήτρη Τυχάλα

ΑΟΝΣ Μίλων-ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου 3-0
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 3-0 του μαχητικού Έβρου Σουφλίου, ο οποίος όμως μόνο στο πρώτο σετ απείλησε τον αντίπαλο του. Εκεί ο Μίλων μετέτρεψε το 6-7 σε 6-10 και έφτασε στο 12-17, όμως τα σερβίς του Σταύρου Μούχλια έφεραν την ανατροπή (17-17) με την ομάδα της Θράκης να επιστρέφει και δεύτερη φορά μετατρέποντας το 19-22 σε 22-22. Ωστόσο εκεί οι πρωταθλητές του Μίλωνα πήραν την αλλαγή (22-23) και με μία κακή υποδοχή κι ένα μπλοκ τελείωσαν το σετ.
Στα άλλα δύο πήραν σημαντικές διαφορές από νωρίς (5-10, 9-16, 11-19 στο 2ο, 1-5, 8-16 στο 3ο) και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

ΠΑΟΚ-ΓΣ Άθλος Πατρεών 3-1
Η 1η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τη νίκη του ΠΑΟΚ που ζορίστηκε αρκετά, αλλά στα τελειώματα των σετ είχε περισσότερες λύσεις. Στο πρώτο είχαμε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο με πόντο μέχρι το 16-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Άθκλου και ξέφυγε με 19-16, ενώ στο 21-19 με καλό σερβίς έτρεξε σερί 4-0 για να κλείσει το πρώτο σετ.
Στο δεύτερο ο Άθλος ξεκίνησε καλύτερα καθώς έφτασε γρήγορα στο 1-5 και παρόλο που ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 6-7 είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 8-11. Εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει και πάλι από το σερβίς καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ 16-5 να προηγηθεί με 24-16 και τελικά να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-19.
Η απάντηση του Άθλου ήρθε στο τρίτο σετ, όταν το 8-7 έγινε 8-10 και λίγο αργότερα το 10-11, 11-18. Ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά δεν μπόρεσε να αντιδράσει (μείωσε μόνο σε 17-22) για να γίνει εύκολα το 2-1 στα σετ.
Ο ΠΑΟΚ όμως κυριάρχησε από την αρχή του δ’ σετ έχοντας από ένα σημείο και μετά σταθερά μια διαφορά 3-4 πόντων. Ο Άθλος προσπάθησε για την ανατροπή μείωσε σε 18-16, ωστόσο εκεί δέχθηκε ένα σερί 5-0 για το 23-16 με τον Δικέφαλο να φτάνει στο τελικό 25-18 και το 3-1 στα σετ.