ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Πανελλήνιο κωπηλασίας: Στην κορυφή ο ΝΟ Ιωαννίνων (αποτελέσματα)

Με τις αδελφές Κυρίδου να συνεισφέρουν σε τρία χρυσά μετάλλιο, ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων ήταν ο κυρίαρχος στο 89ο πανελλήνιο πρωτάθλημα κωπηλασίας που έγινε στο Σχινιά.

Αννέτα και Μαρία Κυρίδου, μαζί με την Κατερίνα Γκόγκου και Μαρκέλλα Κολιάκη κέρδισαν την τετράκωπο και στη συνέχεια το ίδιο πλήρωμα με την Αμαλία Τσιάβου που έχει επιστρέψει από τις ΗΠΑ, στη θέση της Κολιάκη, κέρδισε και το τετραπλό σκιφ. Το τρίτο χρυσό μετάλλιο των Κυρίδου ήρθε στο διπλό σκιφ και θα τα μετάλλια θα ήταν τέσσερα αν δεν έκοβε τη δίκωπο η ομοσπονδία από το πρόγραμμα.
Ο χρυσός Ολυμπιονίκης Στέφανο Ντούσκος, δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει το σκιφ αφήνοντας δεύτερο τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου.

Ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων κέρδισε συνολικά πέντε χρυσά και δύο χάλκινα στους 18 τελικούς. Ο περσινός πρωταθλητής και πολυνίκης κατάφερε και φέτος να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του.