Πανελλήνιο Παίδων: Ο Έβρος Σουφλίου νίκησε τον ΠΑΟΚ και έστεψε πρωταθλητή τον Μίλωνα

Δεύτερος συνεχόμενος τίτλος σε επίπεδο παίδων για τον Μίλωνα που έκανε το… νταμπλ στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα βόλεϊ καθώς είχε κατακτήσει πριν λίγες εβδομάδες το αντίστοιχο πρωτάθλημα εφήβων.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε το 2χ2 σήμερα επικρατώντας με 3-0 του Άθλου Πατρέων και στο δεύτερο ματς της ημέρας είδε τον Έβρου να κάνει την ανατροπή με τον ΠΑΟΚ επικρατώντας με 3-1. Έτσι ο Μίλων ακόμη κι αν χάσει με 3-0 από τον ΠΑΟΚ την Παρασκεύη (21/6) και το Σουφλί νικήσει τον Άθλο με καθαρό σκορ θα ισοβαθμίσει με τις δύο ομάδες έχοντας ίδιους βαθμούς (από 6), ίδιο ρεκόρ (2 νίκες-1 ήττα), αλλά καλύτερο συντελεστή σετ (6-3, ενώ ο ΠΑΟΚ θα έχει 7-4 κι ο Έβρος 6-4).

Μίλωνας – Άθλος Πατρέων 3-0
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 3-0 του Άθλου στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Final-4 του πανελλήνιο πρωταθλήματος Κ18 (Παίδων).
Οι Αχαιοί ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο και στο τρίτο σετ, αλλά στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία των πρωταθλητών.
Ο Άθλος ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ (7-4, 10-8) μέχρι να πάει ο Μαντελίδης στο σερβίς και συνεχόμενους άσους να διαμορφώσει το 10-13. Στο 11-15 ο άθλος έτρεξε το δικό του σερί για το 16-15 για να φτάσουμε στο 18-19 όπου συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 18-22. Και παρόλο που πλησίασαν σε 21-23 ο Μίλων με νέο άσσο του Μαντελίδη διαμόρφωσε το τελικό 21-25.
Στο 2ο σετ υπήρχε ισορροοπία μέχρι το 7-7, για να ξεφύγει ο Μίλων με 7-13 και να φτάσει σχετικά άνετα στο 0-2.
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 3-7 και 7-11 στο γ’ σετ, ωστόσο ο Άθλος ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 17-17, όμως στο 18-18 ένα νέο σερί από λάθη διαμόρφωσε το 18-23 για να κλείσει το σετ στο 21-25.

ΠΑΟΚ-Έβρος 1-3
Ο Σταύρος Μούχλιας από του χρόνου θα φορά τη φανέλα του ΠΑΟΚ, αλλά αυτός και οι συμπαίκτες του στέρησαν από τον Δικέφαλο την όποια πιθανότητα είχε να διεκδικήσει τον τίτλο (αν νικούσε ο ΠΑΟΚ ο αγώνας με τον Μίλωνα θα ήταν τελικός).
Το πρώτο σετ ήταν αυτό των ανατροπών. Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 13-10, που έγινε 13-14 και με συνολικό επιμέρους σκορ 2-8 ο Έβρος προηγήθηκε 15-18. Οι Θρακιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με τρεις πόντους (από 18-18, σε 18-21) ωστόσο ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντου από μπλοκ προσπέρασε με 22-21 για να φτάσουμε στο 23-23-23 όπου νέο μπλοκ και λάθος στην επίθεση χάρισαν το σετ στον Δικέφαλο.
Η ομάδα του Έβρου απάντησε άμεσα όμως καθώς στο 2ο σετ μετέτρεψε το 3-4 σε 3-7 και το 8-10 σε 9-14, χωρίς ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να απειλήσει με ανατροπή για το τελικό 17-25.
Στο τρίτο σετ επανήλθε η εικόνα του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +2 (10-8), τον Έβρο να ισοφαρίζει γρήγορα (11-11) και να προσπερνά με 13-15 και 16-19. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε, ισοφάρισε 21-21 και 23-23, αλλά ένα λάθος στην υποδοχή έδωσε το σετ και το προβάδισμα στην ομάδα από το Σουφλί.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-8 στο δ’ σετ όμως με επιμέρους σκορ 2-9 οι Θρακιώτες προσπέρασαν με 13-17. Δύο άσοι από τους ασπρόμαυρους έφεραν το σκορ στο 16-17 και το ματς κρίθηκε στο 18-20 με την υποδοχή του ΠΑΟΚ να μην λειτουργεί σωστά και το σκορ να γίνεται 18-23 για να κλείσει το σετ στο 19-25.