BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – 11η μέρα: Τρία χρυσά μετάλλια για τη Νορβηγία!

Τρομερή εμφάνιση για τη Νορβηγία έδωσαν σήμερα οι αθλητές της, οι οποίοι κέρδισαν τρία χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια, ενώ η Γερμανία έδειξε και πάλι την δύναμή της στο αγωνιστικό έλκηθρο με την κατάκτηση και των τριών μεταλλίων στο διπλό.

Αλπική χιονοδρομία, κατάβαση γυναικών

Μεγάλη νικήτρια στην κατάβαση των γυναικών αναδείχθηκε η Ελβετή Κορίν Ζούτερ που επικράτησε της χρυσής Ολυμπιονίκης της Πιόντσανγκ Σοφία Γκότζια που κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό της μόλισ δυο εβδομάδες πριν τους Ολυμπιακούς.

Αποτελέσματα:

1. Κορίν Ζούτερ (Ελβετία) – 1:31.87
  2. Σοφία Γκότζια (Ιταλία) – 1:32.03
  3. Νάντια Ντελάγκο (Ιταλία) – 1:32.44

Δίαθλο, 4×7.5χλμ σκυταλοδρομία ανδρών

Ακόμα ένα μετάλλιο για τα αδέρφια Μπόε αυτή την φορά στην σκυταλοδρομία των ανδρών που μαζί με τους Στούρλα Χολμ Λέγκρεϊντ και Βετλ Σόσταντ Κρίστιανσεν πήραν το χρυσό μετάλλιο για τη Νορβηγία.

1. Νορβηγία – 1:19:50.2
  2. Γαλλία – 1:20:17.6
  3. Ρωσία – 1:20:35.5

Ελεύθερη χιονοδρομία, σλόπσταϊλ γυναικών

Μετά την πτώση της στον πρώτο γύρο η Ματίλντ Γκρεμόντ δεν τα παράτησε και συγκεντρώνοντας 86.56 βαθμούς στο δεύτερο γύρο και 46.96 στον τρίτο, κατάφερε να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο με 86.56 βαθμούς.

1. Ματίλντ Γκρεμόντ (Ελβετία) – 86.56 βαθμοί
  2. Αϊλίν Γκου (Κίνα) – 86.23 βαθμοί
  3. Κέλλυ Σιλντάρου (Εσθονία) – 82.06 βαθμοί

Βόρειο σύνθετο, 10χλμ μεγάλος λόφος ατομικό ανδρών

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τη Νορβηγία σήμερα κατέκτησε ο Γιόεργκεν Γκράμπακ με χρόνο 27:13.3, ενώ η δεύτερη θέση παρέμεινε στην ίδια χώρα με τον Τζενς Λούρας Όφτεμπρο.

1. Γιόεργκεν Γκράμπακ (Νορβηγία) – 27:13.3
  2. Τζενς Λούρας Όφτεμπρο (Νορβηγία) – 27:13.7
  3. Ακίτο Βατάμπε (Ιαπωνία) – 27:13.9

Σνόουμπορτ, μπιγκ ερ γυναικών

Η Αυστριακή Άννα Γκάσερ επικράτησε στον αγώνισμα του μπιγκ ερ, που μετά τις τρεις προσπάθειές της κατάφερε να μαζέψει 185.50 βαθμούς αφήνοντας πίσω της το αστέρι της Νέας Ζηλανδίας.

1. Άννα Γκάσερ (Αυστρία) – 185.50 βαθμοί
  2. Ζόι Σαντόφσκι-Σάινοττ (Νέα Ζηλανδία) – 177.00 βαθμοί
  3. Κοκόμο Μουράσι (Ιαπωνία) – 171.50 βαθμοί

Σνόουμπορτ, μπιγκ ερ ανδρών

Λίγες μέρες πριν κλείσει τα 18 του και μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο σλόπσταϊλ, ο Σου Γιμίνγκ στέφθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στο μπιγκ ερ με 182.50 βαθμούς, με τον Καναδό Μαξ Πάροτ να είναι στην τρίτη θέση.

1. Σου Γιμίνγκ (Κίνα) – 182.50 βαθμοί
  2. Μονς Ρέισλαντ (Νορβηγία) – 171.75 βαθμοί
  3. Μαξ Πάροτ (Καναδάς) – 170.25 βαθμοί

Παγοδρομία ταχύτητας, ομαδική καταδίωξη γυναικών

Ο Καναδάς με τις Ιβάνι Μπλόντιν, Βαλερί Μαλτέις και Ισαμπέλλε Γουάιντεμαν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα της καταδίωξης θέτοντας και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ με 2:53.44 αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Ιαπωνία.

1. Καναδάς – 2:53.44
  2. Ιαπωνία – 3:04.47
  3. Ολλανδία – 2:56.86

Παγοδρομία ταχύτητας, ομαδική καταδίωξη ανδρών

Οι Χάλγκεϊρ Ένγκεμπρατεν, Πέντερ Κόνγκσογκ και Σβέρε Λούντε Πέντερσεν φορώντας το εθνόσημο κυριάρχησαν επί των Ρώσων και χάρισαν ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο για τη Νορβηγία.

1. Νορβηγία – 3:38.08
  2. Ρωσία – 3:40.46
  3. ΗΠΑ – 3:38.81

Αγωνιστικό έλκηθρο, διπλό ανδρών

Απόλυτη κυριαρχία για την Γερμανία στο διπλό των ανδρών, καθώς και στις τρεις θέσεις του βάθρου θα ανέβουν αθλητές της, με το ζευγάρι Φρανσέσκο Φρίντριχ και Τόρστεν Μάργκις να κάνει την διαφορά και να κερδίζει το χρυσό.