ΑμεΑ

Πέμπτη η σκυτάλη 4Χ100μ. στο στίβο

Την πέμπτη θέση στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. στο στίβο κατέλαβε η Εθνική ομάδα των σπριντ, στους Παραολυμπιακους Αγώνες του Ρίο.

Η ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από τους Κουτούλια, Σεΐτη, Βέλτση και Σεβδικάλη, ολοκλήρωσε σε 47.79. Νικήτρια ήταν η ομάδα της Γερμανίας με 40.82 που είναι Παραολυμπιακό ρεκόρ, με τη Βραζιλία να είναι δεύτερη με 42.04 και την Ιαπωνία τρίτη με 44.16. Η ομάδα των Αμερικανών από ότι φαίνεται πήρε τα χούγια των αρτιμελών συναθλητών του και ακυρώθηκε.

Στην 8η θέση ο Μωυσιάδης
Στον τελικό της άρσης βαρών σε πάγκο, της κατηγορίας των 80 κιλών, ο Γκρέμσλαβ Μωυσιάδης κατέλαβε την 8η θέση σηκώνοντας 165 κιλά. Νικητής ο Ιρανός Μαχίντ Φαρζίν με παγκόσμιο ρεκόρ, σηκώνοντας 240κ. και τον ακολούθησαν οι Ξιάοφεϊ Γκου (Κίνα) με 228κ. και ο Ακρόν Μποζορόφ (Ουζμπεκιστάν) με 207κ.