ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

PIRAEUS MASTERS: Τα ζευγάρια των προημιτελικών στους άνδρες

Ολοκληρώθηκαν οι όμιλοι στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά μπιτς βόλεϊ Piraeus Masters και το απόγευμα του Σαββάτου (29/6) ακολουθούν οι προημιτελικοί, ωστόσο το πρωί του Σαββάτου ζήσαμε το απόλυτο θρίλερ στην Πλατεία Κοραή μέχρις ότου να ξεκαθαρίσει το τοπίο στον Α’ όμιλο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι πρωταθλητές Ελλάδας Ντάλλας, Χατζηδημητρίου μετά τη χθεσινή τους ήττα από τους Κύπριους, Σαββίδη, Χρυσοστόμου έπρεπε να νικήσουν τους Κόλα, Σιδέρη για να ελπίζουν και η τελική τους επικράτηση με 2-0 (21-16, 21-18) έφερε τριπλή ισοβαθμία με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στη διαφορά των πόντων.
Κι εκεί οι Σαββίδης, Χρυστοστόμου πήραν την πρώτη θέση (οι πόντοι τους ήταν 79-75 και 1.053), οι Ντάλλας, Χατζηνικολάου τη δεύτερη (75-76 οι πόντοι τους, 0.9868 ο συντελεστής) και οι Κόλα, Σιδέρης την Τρίτη (76-79 οι πόντοι, 0.9620 ο συντελεστής).
Στον δεύτερο όμιλο οι Κανέλλος, Ιωαννίδης έκαναν το 2/2 και άφησαν εκτός συνέχειας τους αδελφούς Τερζόγλου (βρέθηκαν στην 9η θέση της τελικής κατάταξης) με τον αγώνα ουσιαστικά να κρίνεται στο πρώτο σετ. Εκεί όπου είχαμε μάχη πόντο με πόντο για να φτάσουμε στο 19-19. Η επίθεση του Κανέλλου έφερε το πρώτο σετ μπολ και ο ίδιος τελείωσε το επόμενο φανταστικό ράλι για το 21-19. Στο δεύτερο σετ οι τελικοί νικητές προηγήθηκαν γρήγορα με 4-1, 8-2 και παρόλο που Σπύρος και Γιώργος μείωσαν σε 11-8 η διαφορά άνοιξε ξανά (15-9) για να φτάσουμε στο τελικό 22-14.
Εύκολη δεύτερη νίκη πανηγύρισαν στον τρίτο όμιλο οι Παπαδημητρίου, Τζιουμάκας κόντρα στους Καφούρο, Τσιγαρίδα που πήραν την 9η θέση. Το δίδυμο από την Θεσσαλονίκη προηγήθηκε στο πρώτο σετ 13-5 και παρόλο που το σκορ μειώθηκε σχετικά γρήγορα (13-8) δεν υπήρχε συνέχεια στην αντεπίθεση (15-8, 18-10), ενώ στο δεύτερο σετ το 7-6 έγινε 10-6 και το 12-9, 15-10 για να φτάσουμε στο 2-0.
Τέλος στον Δ’ όμιλο οι Βενιό, Καρύκας πήραν τη νίκη και την πρόκριση στον «τελικό» κόντρα στους Καλούδη, Παπαδάκο. Στο πρώτο σετ οι μικροί κυριάρχησαν εύκολα, αλλά στο δεύτερο χρειάστηκε να ανατρέψουν το 7-12 με το οποίο προηγήθηκαν οι αντίπαλοι τους φτάνοντας στο 2-0.

Έτσι μετά από κλήρωση που ακολούθησε τα ζευγάρια των προημιτελικών έχουν ως εξής:

18.30: Ιάσων Κανέλλος/Παναγιώτης – Σταύρος Ντάλλας/Δημήτρης Χατζηνικολάου
follow: Ούρος Μούσκινα/Μάρκο Μάκαριτς – Γκιγιόμ Ριβέστ/Νταβίντ Γιοάν
follow: Κώστας Βένιος/Αντώνης Καρύκας – Θοδωρής Παπαδημητρίου/Στέλιος Τζιουμάκας
follow: Εμίλ Όφστας/Άγγελος Μανδηλάρης – Γιώργος Χρυσοστόμου/Οδυσσέας Σαββίδης

*Η ώρα έναρξης των προημιτελικών ανδρών είναι ενδεικτική. Θα ξεκινήσουν με την ολοκλήρωση των προημιτελικών του ταμπλό των γυναικών.