ΜΠΑΣΚΕΤ

Προ-Ολυμπιακό μπάσκετ: Σόου Αντετοκούνμπο και νίκη Εθνικής

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δίνει σόου, η Εθνική ομάδα μπάσεκτ νίκησε 109-82 τη Δομινικανή Δημοκρατία και ξεκίνησε με το δεξί το προ-Ολυμπιακό τουρνουά στον Πειραιά.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη από τις τέσσερις που πρέπει να σημειώσει η Εθνική για να τσεκάρει το εισιτήριο της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντοι έχοντας 10/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9/13 βολές σε μόλις 18:10 και οδήγησε την Εθνική σε μια εντυπωσιακή πρεμιέρα.
Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με τους Καλάθη, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη με τον σούπερ σταρ του ΝΒΑ να μην έχει αντίπαλο κάτω από το καλάθι. Με τον Γιάννη μπροστάρη η Εθνική έφτασε στο 15-10 στο 5′ πριν Αντετοκούνμπο καθίσει στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες. Οι Δομινικανοί ήταν μαχητικοί, έμειναν σχετικά κοντά στο σκορ, όμως στο φινάλε της περιόδου το 25-15 δεν τους έδινε πολλά περιθώρια.
Στις αρχές της δεύτερης ο Αντετοκούνμπο έβαλε τον Ντουάρτε στο καλάθι με κάρφωμα για το 29-20. Μια πτώση του Τολιόπουλου στον αστράγαλο του Αντετοκούνμπο πάγωσε το ΣΕΦ, όμως ο Greek Freak έμεινε στον αγώνα, σκόραρε και έφτιαξε την επόμενη φάση για το 33-20 στο 12′. Το σκορ πηγε ψηλά, η Ελλάδα είχε υπομονή και ισορροπία, ο Σπανούλης έκανε το ροτέισον που είχε στο μυαλό του και το 56-41 του ημιχρόνου δημιούργησε προσδοκίες για ακόμα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Σπανούλης ξεκίνσε το δεύτερο ημίχρονο με τον Αντετοκούνμπο στο πέντε και εκείνος είχε fadeaway δίποντο και τρίποντο για το 61-41. Δεν είχε αντίπαλο σε άμυνα κι επίθεση, όμως και οι Δομινικανοί ήταν σκληροί. Μείωσαν στους 11 (69-58 στο 26′) για να καλέσει η Εθνική τάιμ άουτ, να βάλουν οι Γουόκαπ – Μήτογλου από ένα τρίποντο για το 75-58 και να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 80-65. Από εκεί και πέρα χρειαζόταν καλή διαχείριση, η Ελλάδα την έκανε μπροστά και πισω και πήρε το αποτέλεσμα χωρίς προβλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 41-56, 65-80, 82-109
ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Γκαρσία): Πένια 5 (1), Νούνιεθ 10 (2), Μοντέρο 12 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λίζ 12 (2), ντε Λεόν, Φελίζ 8 (2), Σιμόν Γκαρσία, Πολάνκο, Ενρίκεζ, Ντουάρτε 26 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 2 κλεψίματα), Σάντος 9
ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 17 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Λαρεντζάκης 6 (2/6 τρίποντα), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 8 (2), Καλάθης 12 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης 4, Παπαγιάννης 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Παπανικολάου 3 (1), Γ. Αντετοκούνμπο 32, Κ. Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Δομινικανής Δημοκρατίας: 15/24 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 16/19 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη, 19 φάουλ
Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 23/31 δίποντα, 16/31 τρίποντα, 15/22 βολές, 24 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 4 επιθετικά), 29 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη, 22 φάουλ