ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Προ-Ολυμπιακό μπιτς βόλεϊ: Στο χρυσό σετ έχασαν οι άνδρες

Στο χρυσό σετ κρίθηκε η πρόκριση στα ημιτελικά του προ-Ολυμπιακού τουρνουά μπιτς βόλεϊ των ανδρών στην Λιθουανία για την Ελλάδα που γνώρισε τον αποκλεισμό από την Ουγγαρία.

Με 1-1 νίκες μεταξύ των δύο χωρών το εισιτήριο για την τετράδα καθόρισε το χρυσό σετ, με τους Ούγγρους να είναι αυτοί που χαμογέλασαν. Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην πρωτεύουσα της Λιθουανίας, το Βίλνιους με την κατάληψη της 5ης θέσης.

Στις λεπτομέρειες η ήττα για Κανέλλο, Ιωαννίδη

Ο Ιάσων Κανέλλος με τον Παναγιώτη Ιωαννίδη έκαναν την αρχή κόντρα στους Στρέλι, Μπένκο, γνωρίζοντας στις λεπτομέρειες την ήττα με 2-1 (13-21, 21-18, 15-13) σετ. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Εθνική μας ομάδα που με καλά στημένο μπλοκ-άμυνα κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το 13-21.
Η αντίδραση των Ούγγρων ήρθε στο δεύτερο σετ παρά την προσπάθεια των Κανέλλου, Ιωαννίδη και ήρθε η ισοφάριση με 21-18.
Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13 και σε εκείνο το σημείο η επίθεση των Ούγγρων κατέληξε άουτ αλλά είχε προηγηθεί φιλέ του Ιωαννίδη και στην επόμενη φάση ο Κανέλλος πλάσαρε λίγο άουτ για το τελικό 15-13.

Το έστειλαν στο χρυσό σετ Ντάλλας, Χατζηνικολάου

Την νίκη που έστειλε την Ελλάδα στο χρυσό σετ πήραν ο Σταύρος Ντάλλας με τον Δημήτρη Χατζηνικολάου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας με υπεροχή σε σερβίς, μπλοκ και επίθεση επικράτησαν με 2-0 (21-17, 21-) των Πέτικ, Ντότσι που δεν κατάφεραν να απειλήσουν καθόλη την διάρκεια του αγώνα.
Στο πρώτο σετ μέχρι το 14-14 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ και στην συνέχεια η Ελλάδα ξέφυγε με +3 (16-19), για να πάρει το σετ η ελληνική ομάδα με 17-21.
Στο δεύτερο Ντάλλας και Χατζηνικολάου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και με όπλο το σερβίς και το μπλοκ έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του με 14-21.

Λύγισαν στο χρυσό σετ

Στο χρυσό σετ που θα έκρινε την πρόκριση στον επόμενο γύρο, οι Ούγγροι άλλαξαν συμπαίκτες στις δύο τους ομάδες και κόντρα στους Ντάλλα, Χατζηνικολάου αγωνίστηκαν οι Στρέλι, Ντότσι. Το 3-3 έγινε 7-3 για την Ουγγαρία και από εκεί και μετά τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους Ντάλλα, Χατζηνικολάου. Το χρυσό σετ τελείωσε με 15-07.