ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Προ-Ολυμπιακό πινγκ πονγκ: Συνεχίζει ο Γκιώνης έκανε το 3/3

Χαρά κατά το ήμισυ για τα ελληνικά χρώματα στην πρώτη ενότητα της Πέμπτης 16/05 στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Ευρώπης, που διεξάγεται στο Σεράγεβο.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης, που είχε εξασφαλίσει από χτες την πρωτιά στο 9ο γκρουπ, ολοκλήρωσε αήττητος τους αγώνες του στο στάδιο 1 και προκρίθηκε εμφατικά στα νοκ άουτ για να κυνηγήσει την 6η συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αργότερα σήμερα μαθαίνει αντίπαλο στο ταμπλό του σταδίου 2, το οποίο αρχίζει αύριο Παρασκευή 17/05 και το Σάββατο θα δώσει τις δύο πρώτες προκρίσεις για το Παρίσι.
Μετά τις δύο νίκες της Τετάρτης ο Γκιώνης (νούμερο 9 των αγώνων) συνάντησε σήμερα για την 3η αγωνιστική των γκρουπ τον Ιρλανδό Αλεξάντερ Γκίλεν (Νο 42). Χωρίς να χρειαστεί να πιέσει πολύ τον εαυτό του πέρασε την τακτική του με σταθερή άμυνα και επιλεγμένες επιθέσεις και επιβλήθηκε με 4-0 σετ (11-4, 11-4, 11-6, 11-3).
Ο Γκιώνης αγωνίζεται αύριο σε ταμπλό των «32», νωρίς το βράδυ έγινε η σχετική κλήρωση και επόμενος αντίπαλος είναι ο Ιταλός Νιαγκόλ Στογιάνοφ. Το ματς γίνεται αύριο στις 11:20. Αν ο Έλληνας πρωταθλητής μπει στη 16άδα θ’ αντιμετωπίσει τον Βέλγο Μάρτιν Αλέγκρο και στο τέλος αυτού του ταμπλό θα δοθούν τα δύο πρώτα εισιτήρια για το Παρίσι. Όσοι αθλητές δεν φτάσουν στην πρώτη δυάδα θα μετακινηθούν στο ταμπλό του σταδίου 3, το οποίο θα δώσει τις τρεις επόμενες προκρίσεις.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος αντίθετα, έμεινε εκτός συνέχειας. Δεδομένα η μεγάλη αξία του επέτρεπε αισιοδοξία για είσοδο στα νοκ άουτ, όμως στο αποφασιστικής σημασίας ματς έχασε με 4-1 σετ (11-8, 9-11, 3-11, 10-12, 7-11) από τον Μολδαβό Βλάντισλαβ Ούρσου και αποκλείστηκε στα γκρουπ.