ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ευρωπαϊκό νέων: Πρόκριση για την Τέρπου

Θαυμάσια τα νέα για την ελληνική αποστολή από την εναρκτήρια μέρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Κ21.

Η Ελισάβετ Τέρπου παρουσιάστηκε σε εξαιρετική κατάσταση στο απλό νέων γυναικών και με τη 2η θέση από τον όμιλό της πήρε την πρόκριση για το στάδιο 2 των αγώνων, που γίνονται στο Σπα του Βελγίου. Πέτυχε τον βασικό της στόχο και αύριο στους νέους ομίλους μπορεί χωρίς καμία πίεση να διεκδικήσει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Η Τέρπου είχε απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα. Ισοβάθμησε μάλιστα, στην κορυφή του 8ου γκρουπ με τη Λίντα Ζαντέροβα, αλλά ήρθε 2η επειδή ηττήθηκε από την Τσέχα στην πρεμιέρα. Η πρόκριση κρίθηκε στην τελευταία αγωνιστική κι εκεί η δις πρωταθλήτρια Ελλάδας στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία ήταν απόλυτα έτοιμη από κάθε άποψη και επιβλήθηκε στα τέσσερα σετ.

Η Τέρπου (νούμερο 27 στα seeding του πρωταθλήματος) άρχισε το πρωί τους αγώνες της στο 8ο γκρουπ με αντίπαλο τη Λίντα Ζαντέροβα (Νο 50). Έκανε πολύ καλή προσπάθεια, πήρε το 1ο σετ, αλλά στα κρίσιμα σημεία, που ακολούθησαν, η Τσέχα είχε τον τελευταίο λόγο και επικράτησε με 4-1 σετ. Στο 3ο σετ η σημερινή δευτεραθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών κάμφθηκε με οριακή διαφορά, ενώ γενικά δεν αξιοποίησε σε μεγάλο βαθμό το σερβίς της (11-8, 6-11, 9-11, 7-11, 6-11).

Στη 2η αγωνιστική του γκρουπ σημείωσε την πρώτη νίκη της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Με πολύ αξιόλογη εμφάνιση ξεπέρασε το εμπόδιο της επικεφαλής του 8ου γκρουπ Ράκελ Μάρτινς (Νο 16) με 4-1 σετ. Είναι η αθλήτρια από την Πορτογαλία, με την οποία θα συνεργαστεί στο διπλό. Η 21χρονη πρωταθλήτριά μας έχασε το 1ο σετ στην παράταση, αλλά γενικά έλεγχε το ματς και περνώντας τις επιθέσεις της έφτασε στη νίκη και μάλιστα με ευρύ σκορ (11-13, 11-8, 11-8, 12-10, 11-6).

Στην 3η και τελευταία αγωνιστική θα κρινόταν η πρόκριση, καθώς με τη Ρίκε Σκέιτετ από τη Νορβηγία (Νο 39) ισοβαθμούσε στη 2η θέση και τους 3 βαθμούς. Η νικήτρια θ’ ακολουθούσε τη Ζαντέροβα στις «32» και η Τέρπου ήταν αυτή που έπρεπε και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η Σκανδιναβή έχει αμυντικό στυλ παιχνιδιού. Η πρωταθλήτριά μας το γνωρίζει άριστα, λόγω και της συμπαίκτριάς της στην εθνική ομάδα και τον Παναθηναϊκό Κατερίνας Τόλιου, αλλά ταυτόχρονα έχει ικανότητες απέναντι στην άμυνα. Το έδειξε με safe παιχνίδι, δηλαδή σταθερό σπιν και κομμένες μπαλιές και κυριάρχησε. Στο τελικό 4-0 αντιμετώπισε δυσκολίες μόνο στο 1ο σετ ουσιαστικά. Εκεί έχανε 6-8 και υπερίσχυσε με πέντε σερί πόντους (11-8, 11-5, 11-7, 11-1). Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ από το τραπέζι 1.