Πρωταθλητής Ελλάδας ο Κυνηγάκης στα 5χλμ

Ο 5ος Ολυμπιονίκης του Τόκιο στα 10χλμ, Άλκης Κυνηγάκης, επικράτησε σήμερα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Άστρος Κυνουρίας στο αγώνισμα των 5χλμ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής που ήταν 6ος φέτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα κολύμπησε το 5άρι σε 57:42.3 για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, ενώ πολύ κοντά του βρέθηκε και για λίγο δεν τον ανέτρεψε ήταν ο Γιάννης Σκαρής, ο οποίος ολοκλήρωσε δεύτερος με 57:42.6. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Άγγελος Χριστοδούλου με το 58:02.5. Στον αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, νικήτρια αναδείχθηκε η Καλλιόπη Κανόγκα του Ολυμπιακού, η οποία σταμάτησε το χρονόμετρο σε 1:04:29. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Νεφέλη Γιαννοπούλου με χρόνο 1:04:32 και στο τρίτο η Χρυσούλα Μητσάκου με 1:04:46