ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ο Παπαστάμος και πρόκριση στους Ολυμπιακούς!

Η επιμονή και υπομονή του Έλληνα κολυμβητή απέδωσαν καρπούς. Μετά τις δύσκολες σεζόν που ακολούθησαν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, επέστρεψε δυνατότερος από ποτέ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έβγαλε το εισιτήριο για το Παρίσι, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και το κερασάκι της κούρσας ήταν το πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Απόστολος Παπαστάμος έκανε την κούρσα της ζωής του. Ήταν τρίτος μέχρι τα πρώτα 150 μέτρα του αγώνα και μετά πήρε το προβάδισμα το οποίο και κράτησε μέχρι τον τερματισμό. Έκανε πολύ καλό ύπτιο και πρόσθιο και ήταν τα αγωνίσματα που τον βοήθησαν να ξεφύγει από τους αντιπάλους του και τελικά ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 4:10.83. Το πανελλήνιο ρεκόρ του ήταν 4:11.93 από το μακρινό 2019 και ο χρόνος που κυνηγούσε αρχικά ήταν το 4:12.50, που είναι το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Η επίδοση αυτή μπορεί να φαινόταν μακρινή σύμφωνα με τις τελευταίες του επιδόσεις, αλλά ο ίδιος γνώριζε καλύτερα για το τι είναι ικανός να καταφέρει. Και η επιτυχία του ήταν τριπλή.
Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Μπάλαζ Χόλο (Ουγγαρία) με 4:11.51 και το χάλκινο ο Γκάμπορ Ζόμπορι (Ουγγαρία) με 4:11.70.