ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ευρώπης και στους Ολυμπιακούς ο Μπίλας!

Απίθανη κούρσα από τον Στέργιο Μπίλα στον τελικό των 50μ ελεύθερο καθώς όχι μόνο κέρδισε το χρυσό μετάλλιο αλλά κατάφερε να βγάλει το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Ο 21χρονος κολυμβητής ήταν τρομερός και μετά το πρωινό 21.98 που αποτελούσε νέο ατομικό του ρεκόρ, στον τελικό πήγε ακόμα πιο γρήγορα και τερμάτισε πρώτος με 21.83. Ο στόχος ήταν το 21.96 για πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού αλλά ήταν αρκετά ταχύτερος από την επίδοση αυτή. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολας Λία (Νορβηγία) με 21.95 και στο τρίτο ο Βλαντισλάβ Μπούκοφ (Ουκρανία) με 21.96.
Να σημειωθεί ότι ο Μπίλας με το 21.98 που κολύμπησε στον προκριματικά έγινε μόλις ο δεύτερος Έλληνας κολυμβητής που κατεβαίνει τα 22 δευτερόλεπτα στα 50μ ελεύθερο, μετά τον Κρίστιαν Γκολομέεβ που έχει και το πανελλήνιο ρεκόρ με 21.44.