ΡΟΛΑΝ ΓΚΑΡΟΣ 2024: Ο Αλκαράθ σταμάτησε (πάλι) τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να βάλει τέλος στην αρνητική παράδοση που έχει με τον Κάρλος Αλκαράθ και σήμερα στον προημιτελικό του Ρολάν Γκαρός 2024, ηττήθηκε για 6η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Ισπανό και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Ο Αλκαράθ χρειάστηκε δύο ώρες και 15 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 3-0 (6-3. 7-6, 6-4) και την πρόκριση για τον ημιτελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Γιανίκ Σίνερ.
Ο 21χρονος Ισπανός που φτάνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά ήταν καλύτερος σε όλες σχεδόν τις στατιστικές κατηγορίες από τον Τσιτσιπά. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 3 άσους κι ένα διπλό λάθος, πέρασε το 71% των πρώτων σερβίς, κερδίζοντας το 74% των πόντων (45/61) και το 74% στο δεύτερο (17/23), είχε τους ίδιους γουίνερς με τον Τσιτσιπά (26), ενώ υπέπεσε σε 21 αβίαστα λάθη, την ίδια ώρα που ο Τσιτσιπάς  είχε 33.
Το πρώτο σετ, ο Αλκαράθ το κέρδισε δίχως να δυσκολευτεί. Ξεκίνησε τον αγώνα με μπρέικ και ολοκλήρωσε το σετ με τον ίδιο τρόπο (μπρέικ) κάνοντας 6-3. Συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 και 4-1. Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι του Τσιτσιπά είχε αρχίσει να γίνεται πιο απλό και πιο ελεύθερο. Το πλάνο του λειτουργούσε, όπως και το σερβίος του, με μεγαλύτερη συνέπεια με αποτέλεσμα να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς για να ισοφαρίσει σε 4-4. Το σετ πήγε στο τάι μπρέικ εκεί όπου ο Αλκαράθ κυριάρχησε παίρνοντας αρχικά προβάδισμα με 5-1 για να κλείσει το set με 7-3 κάνοντας το 2-0.
Αρκετά κλειστό ήταν και το 3ο σετ με τον Τσιτσιπά να βρίσκει ρυθμό στο σέρβις του, αλλά από την άλλη δεν μπορούσε να κάνει τη ζημιά στο σέρβις του Αλκαράθ. Ο Ισπανός έκανε μπρέικ στο 7ο γκέιμ, μετά από το διπλό λάθος του Τσιτσιπά και στη συνέχεια χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά έφτασε στην πρόκριση για τα ημιτελικά.