ΡΟΛΑΝ ΓΚΑΡΟΣ 2024: Ιστορική πρόκριση για τα αδέλφια Τσιτσιπά!

Τα αδέλφια Τσιτσιπά, Στέφανος και Πέτρος θα είναι σίγουρα στο διπλό των Ολυμπιακών Αγώνων, μετά και από τη νέα μεγάλη νίκη τους και πρόκριση στα προημιτελικά του διπλού στο Ρολάν Γκαρός 2024!

Τα δύο αδέλφια νίκησαν τους Γάλλους Μανουέλ Γκινάρ και Γκρεγκόρ Ζακ με 7-6(2), 6-2 μετά από μια ώρα και 20 λεπτά παίζοντας για άλλη μια φορά εξαιρετικό τένις, ιδίως από το σερβίς χάρη στο οποίο κέρδισαν το 82% των πόντων πίσω από το πρώτο (28/34) και το 61% πίσω από το δεύτερο (14/23). Αυτό το παιχνίδι του έφερε μπροστά στο πρώτο σετ με 2-0 όμως το γαλλικό δίδυμο απάντησε παίρνοντας πίσω το χαμένο του σερβίς, μειώνοντας σε 4-3, ενώ αμέσως μετά ισοφάρισαν σε 4-4. Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ εκεί όπου τα αδέρφια Τσιτσιπά, χωρίς να δεχθούν μίνι μπρέικ μετέτρεψαν το 1-2 σε 7-2 παίρνοντας προβάδισμα με 1-0 στα σετ.
Το 2ο σετ ξεκίνησε με τα δύο ζευγάρια να κρατούν το σέρβις τους και τους Γάλλους να διατηρούν το προβάδισμα με 2-1. Αυτό όμως ήταν και το τελευταίο κερδισμένο τους γκέιμ στο τουρνουά με τα αδέλφια Τσιτσιπά να κατακτούν τα επόμενα 4 γκέιμ με 2 μπρέικ και να φτάνουν στην πιο ιστορική νίκη στην καριέρα τους.
Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν το δυνατό δίδυμο, Μαρσέλο Αρεβάλο και Μάτε Σάβιτς, διεκδικώντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά!