ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΡΩΜΗ 2022: Στην 4η θέση της Ευρώπης ο «Ίκαρος»

Η Εθνική στο ελεύθερο ομαδικό της καλλιτεχνικής κολύμβησης έμεινε στην 4η θέση στον τελικό, καθώς δεν κατάφερε να ανατρέψει την μεγάλη της αντίπαλο, Γαλλία, η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.

Με τα δυο πρώτα μετάλλια να ήταν σχεδόν εξασφαλισμένα, η Εθνική χρειαζόταν να περάσει στην βαθμολογία την Γαλλία για να ανέβει στο βάθρο, αλλά στον τελικό η αντίπαλος χώρα δεν της επέτρεψε να την εκτοπίσει. Παρόλα αυτά η ομάδα των Μαρία Αλζιγκούζη Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη Κρυσταλένια Γιαλαμά, Ζωή Καραγγέλου, Δανάη Καριώρη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Σοφία Μαλκογεώγου και Αντριάνα Μισίκεβιτς, ήταν εντυπωσιακή και έλαβε την 4η θέση με 89.1333 βαθμούς, ξεπερνώντας τους 88.0000 του προκριματικού. Η βαθμολογία που έλαβε ο «Ίκαρος» ήταν υψηλότερη και από αυτή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, όπου εκεί απέσπασε 88.4000 και κατετάγη 8ος. Η παντοδύναμη Ουκρανία έκανε το 4/4 σε χρυσά μετάλλια στα ομαδικά προγράμματα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης, καθώς σήμερα ήταν η μεγάλη νικήτρια με 94.1000. Η οικοδέσποινα Ιταλία θα ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 92.6667 βαθμούς, ενώ η τρίτη Γαλλία συγκέντρωσε 90.5667.