ΡΩΜΗ 2024: 8η στην Ευρώπη η Εμμανουηλίδου

Ότι μπορούσε έκανε η 20χρονη σπρίντερ στον τελικό των 200μ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ρώμης, αφού έτρεξε στην δύσκολη δεύτερη διαδρομή για το συγκεκριμένο αγώνισμα, αλλά πήρε μια πολύτιμη και σημαντική εμπειρία από την πρώτη της συμμετοχή σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης στην κατηγορία ανδρών – γυναικών.

Ένα ονειρικό ντεμπούτο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έκανε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου. Έτρεξε στον τελικό των 200μ και πέρασε την γραμμή του τερματισμού σε 23.01 (+0,7), μία επίδοση που της έδωσε την όγδοη θέση. Η Μουτζίνγκα Καμπούντζι (Ελβετία) πάλεψε μέχρι το τέλος να υπερασπιστεί τον τίτλο της και τα κατάφερε, αφού τερμάτισε σε 22.49, αφήνοντας δεύτερη την Ντάριλ Νεϊτά (Βρετανία) με 22.50. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Χελέν Παρισό (Γαλλία) με 22.63.
Η παρουσία της Εμμανουηλίδου είναι άκρως πετυχημένη σε αυτή την διοργάνωση, καθώς στα 100μ ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ, στο 200άρι το κατέρριψε και μπήκε στην κορυφαία 8άδα της Ευρώπης.