ΡΩΜΗ 2024: Πρωταθλητές οι Ιταλοί, 7οι οι Έλληνες

Με χρυσό μετάλλιο ήθελαν να κλείσουν οι Ιταλοί διοργανωτές και τα κατάφεραν, καθώς η ανδρική ομάδα της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, σε έναν τελικό όπου υπήρχε και ελληνική παρουσία.

Οι Ιταλοί αθλητές έβγαλαν ασπροπρόσωπη την ομοσπονδία τους και το πάρτι συνεχίζεται στο Ολίμπικο. Οι Ματέο Μελούτζο, Μαρσέλ Τζέικομπς, Λορέντζο Πάτα και Φιλίπο Τόρτου τερμάτισαν σε 37.82 για να σημειώσουν την κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη και να χαρίσουν στην χώρα τους το 11ο χρυσό μετάλλιο και το 24ο συνολικά. Η ολλανδική τετράδα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, περνώντας την γραμμή του τερματισμού σε 38.46 και στην τρίτη θέση κατετάγη η Γερμανία με 38.52.
Για την Ελλάδα έτρεξε ο Βασίλης Μυριανθόπουλος, ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, ο Σωτήρης Γκαραγκάνης και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος και μαζί κατέλαβαν την 7η θέση με 39.39.