ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Σαρωτικός ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης

Πολύ μεγάλη επιτυχία για το Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης στην πρώτη φάση του 84ου πανελλήνιου πρωταθλήματος κωπηλασίας, κατακτώντας για πρώτη φορά μετά από χρόνια την πρώτη θέση στη βαθμολογία αλλά και τον τίτλο του πολυνίκη ομίλου.

Σε μία συναρπαστική μάχη που έγινε μεταξύ του ΝΟΘ, του ΕΝΟΑ και του ΝΟΙ, ο όμιλος της Θεσσαλονίκης κέρδισε και τις δύο μάχες σε ένα πρωτάθλημα υψηλού επιπέδου με συμμετοχή 400 αθλητών και αθλητριών από 26 σωματεία.
Πιο συγκεκριμένα ο ΝΟΘ κατέκτησε 25 μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες εκ των οποίων 10 χρυσά, εννέα αργυρά και έξι χάλκινα, ο ΕΝΟΑ έφτασε τα 15 (10-3-2) και ο ΝΟΙ τα 14 (4-8-2).
Στη συνολική βαθμολογία της πρώτης φάση ο ΝΟΘ κατέκτησε την κορυφή συγκεντρώνοντας 315 βαθμούς ενώ ο ΝΟΙ ήταν 2ος με 229.5β και την 3η θέση κατέλαβε ο ΟΕΑ&ΝΑ Βόλου με 188 βαθμούς λίγο πιο πάνω από τον 4ο ΕΝΟΑ που έφτασε τους 180β.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές της τελευταίας μέρας του πρωταθλήματος οι Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου του ΝΟΘ που κατέκτησαν από επτά χρυσά μετάλλια η κάθε μια καθώς και ο Σπύρος Γιάνναρος του ΕΝΟΑ που κέρδισε πέντε χρυσά στους 20 μεγάλους τελικούς που περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα.