Σούπερ ερυθρόλευκες

Ο Ολυμπιακός ήθελε νίκη με καθαρό σκορ στον πρώτο αγώνα με την CSM Βουκουρεστίου για τους «16» του Challenge Cup και το πέτυχε με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο καθώς επικράτησε με 3-0 της Ρουμανικής ομάδας και την επόμενη εβδομάδα χρειάζεται μία νέα νίκη ή έστω δύο σετ για να περάσει στην επόμενη φάση.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου έγινε πραγματική μάχη, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ήταν καταπληκτικές με κορυφαία όλων την Κατερίνα Γιώτα η οποία ήταν πρώτη σκόρερ με 15 πόντους (ανάμεσα τους κι 7 μπλοκ).
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι ερυθρόλευκες ουσιαστικά κρατούσαν μόνες τους τις Ρουμάνες στο παιχνίδι κάνοντας 7 λάθη, αλλά στο φινάλε έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και το ματς εξελίχθηκε σε περίπατο.
Το 3-5 στις αρχές του β’ σετ έγινε 9-5 με την Μαλασάι στο σερβίς, το 15-10 έγινε 22-10 με την Λαμπρούση σέρβερ ενώ στο γ’ σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με το καλημέρα 7-2 κόβοντας την όρεξη των αντιπάλων τους.
«Μετά το πρώτο σετ απλά τα κορίτσια χαλάρωσαν και έπαιξαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και καταφέραμε να δημιουργήσουμε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή που είναι και το όπλο τους. Μας χωρίζουν δύο σετ από την πρόκριση, αλλά νομίζω ότι σήμερα δείξαμε πως είμαστε καλύτερη ομάδα», είπε ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μετά το τέλος του αγώνα.
Τα σετ 25-23, 25-16, 25-11
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 15 (4/11 επ., 4 άσοι, 7 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (9/25 επ., 64% υπ. – 45% άριστες), Μαλασάι 13 (12/22 επ., 1 άσο, 23% υπ. – 15% άριστες), Λαμπρούση 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 13 (11/30 επ., 1 άσο, 1μπλοκ), Κονόμι -λ (70% υπ. – 50% άριστες) / Βλαχάκη 1 (1/2 επ.), Τέζα.
CSM (Πάουλ) Μπάτσιτς 9 (8/36 επ., 1 άσο), Τατάρου, Μαϊστόροβιτς 7 (5/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 50% άριστες), Φάλες 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καρακάσεβα 5 (5/11 επ., 30% υπ. – 19% άριστες), Πιχλαμάκι 4 (4/7 επ.), Ρουτσίνι -(33% υπ. – 33% άριστες) / Οζούν -λ, Ρόσκα 1 (1/1 επ.), Πιντσεράτο 1 (1/1 επ.), Καρμπουνεάνου 3 (3/8 επ., 44% υπ. – 33% άριστες).