ΒΕΡΟΛΙΝΟ 2018: Στις 17:00 η απονομή της Μπελιμπασάκη

Σήμερα στις 16:00 τοπική και 17:00 ώρα Ελλάδας θα πραγματοποιηθεί στο Ευρωπαϊκό μίλι η τελετή απονομής των μεταλλίων για τον τελικό των 400μ. των γυναικών.

Η Μαρία Μπελιμπασάκη που για 398 μέτρα ήταν πρώτη, αλλά τελικά τερμάτισε δεύτερη (και χτυπημένη από την πτώση) θα παραλάβει το πρώτο δρομικό μετάλλιο της Ελλάδας σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από το 2006. Τότε, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είχε φιλοξενηθεί στο Ελσίνκι, η Φανή Χαλκιά είχε πάρει το αργυρό τερματίζοντας δεύτερη στις 9 Αυγούστου στα 400μ.εμπόδια και μία μέρα μετά, ο Περικής Ιακωβάκης ήταν ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 400μ. εμπόδια. Από τότε, η Ελλάδα δεν πανηγύρισε κανένα δρομικό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, με τη Μαρία Μπελιμπασάκη να βάζει τέλος στην… κατάρα.
Η αθλήτρια του Κώστα Ηλία θα παραλάβει το 5ο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο Βερολίνο στην 4η συνεχόμενη μέρα με ελληνική απονομή μεταλλίων.