ΝΤΟΧΑ 2015

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο

Συγκλονιστικός ήταν ο προημιτελικός μεταξύ Ισπανίας και Δανίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα χάντμπολ της Ντόχα.

Untitled-2

Δανία και Ισπανία έδωσαν μία σπουδαία παράσταση στον τρίτο προημιτελικό, σε μία επανάληψη του τελικού του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2013, με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν και πάλι.

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11, με τις άμυνες και τους τερματοφύλακες να παίζουν τον πρώτο ρόλο. Και στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν. Στο 52’ οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 20-22, μέσα σε τρία λεπτά οι Δανοί έκαναν ένα σερί 3-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-22. Είκοσι δεύτερα πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 24-24, οι Ισπανοί είχαν την κατοχή της μπάλας και ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε ο Κανέγιας εκτέλεσε τους Δανούς χαρίζοντας τη νίκη – πρόκριση στην Ισπανία με τελικό σκορ 25-24.

Εκείνος που συγκλόνισε σε όλο το ματς, για τους Ισπανούς ήταν ο Βαλέρο Ριβέρα, που πέτυχε 10 γκολ σε 11 προσπάθειες, ενώ ο Κανέγιας είχε 5/7. Για τους Δανούς Έγκερ και Χάνσεν σημείωσαν από 6 γκολ, ενώ ο Λαντίν είχε 33% επιτυχία στις αποκρούσεις.

Στον τελευταίο προημιτελικό η Γαλλία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους Σλοβένους, που φάνηκαν άδειοι από ψυχικά αποθέματα. Οι τρικολόρ ξεκίνησαν ιδανικά, προηγήθηκαν με 6-1 στο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο μπήκαν στα αποδυτήρια με διαφορά οκτώ τερμάτων (10-18). Στην επανάληψη οι Σλοβένοι βελτίωσαν την άμυνά τους, μείωσαν τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (20-24), αλλά και πάλι οι Γάλλοι βρήκαν τις λύσεις και ξέφυγαν με 20-28 στο 53’ για να πανηγυρίσουν τελικά τη νίκη με 23-32 και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Και πάλι ο Ομεγιέ ήταν σπουδαίος κάτω από τα δοκάρια των Γάλλων με 18/41 αποκρούσεις και ποσοστό 41%, ενώ επιθετικά ο Ντανιέλ Ναρσίς σήκωσε το βάρος στο σκοράρισμα με 6 γκολ σε 9 προσπάθειες. Από τους Σλοβένους, καλύτερος ήταν ο Λούκα Ζβίζεϊ με 6 γκολ και 100% ευστοχία, ενώ ο Γκάιτς έμεινε στα 4 γκολ.