Συνεχίζει εντυπωσιακά η Κουτσουβέλη

Άλλο ένα μετάλλιο κατέκτησε η Ελεάννα Κουτσουβέλη τα ξημερώματα της Παρασκευής κατά την τρίτη ημέρα του περιφερειακού πρωταθλήματος των ΗΠΑ (Αμέρικαν Αθλέτικ) που πραγματοποιείται στο Χιούστον.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Η Ελληνίδα κολυμβήτρια των Κούγκαρς του πανεπιστημίου Χιούστον τερμάτισε τρίτη στις 100γ. ύπτιο με επίδοση 54.07 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στον προημιτελικό έκανε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο με 53.74 το οποίο αποτελεί ρεκόρ πανεπιστημίου και όριο Β για το πρωτάθλημα του NCAA που θα γίνει τον επόμενο μήνα. Η Κουτσουβέλη συμμετείχε και στον τελικό των 400γ. μεικτή ατομική όπου τερμάτισε τέταρτη με 4:16.33. Η 20χρονη κολυμβήτρια είχε κατακτήσει την Πέμπτη το ασημένιο μετάλλιο στις 200γ. μεικτή ομαδική. Μετά τις τρεις πρώτες ημέρες του περιφερειακού πρωταθλήματος το πανεπιστήμιο Χιούστον βρίσκεται στην πρώτη θέση της κατάταξης με 507 βαθμούς, ακολουθεί το SMU με 438 και το Κινκινάτι 408 βαθμούς. Οι αγώνες ολοκληρώνονται τα ξημερώματα της Κυριακής.