ΠΑΛΗ

Τα μετάλλια της πρώτης ημέρας

Δύο περσινούς παγκόσμιους πρωταθλητές νίκησε ο Ρομάν Βλάσοφ για να κατακτήσει την πρωτιά στα 75κ. ελληνορωμαϊκής, ενώ ο Αρτούρ Αλεξανιάν επικράτησε επί του χρυσού Ολυμπιονίκη Γκάζεμ Ρεζάι στον τελικό των 98κ. του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

του Στέφανου Σουλιώτη

Σπουδαίες μάχες δόθηκαν την πρώτη ημέρα της διοργάνωσης που πραγματοποιείται στο Λας Βέγκας. Ο Βλάσοφ κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς ξεκίνησε με νίκη 5-0 επί του Αρμένιου παγκόσμιου πρωταθλητή Άρσεν Τζουλφαλάκιαν και στη συνέχεια ο Ρώσος παλαιστής πέταξε έξω τον Ούγγρο Πίτερ Μπάτσι (5-0) που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 80κ. το 2014. Ο Βλάσοφ αντιμετώπισε στον τελικό των 75κ. τον δις ασημένιο παγκόσμιο πρωταθλητή Μαρκ Μάντσεν από τη Δανία επικρατώντας με 6-0.
Στην κατηγορία των 98κ. ο Αρτούρ Αλεξανιάν υπερασπίστηκε με επιτυχία τον περσινό του τίτλο νικώντας στον τελικό τον Ιρανό Γκάζεμ Ρεζάι με 3-0. Ο 24χρονος Αρμένιος αθλητής έχει ακόμα στη συλλογή του το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και τρία χρυσά μετάλλια σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.
Στην κατηγορία των 66κ. ο Γερμανός Φρανκ Στάεμπλερ πανηγύρισε τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο στην ελληνορωμαϊκή επικρατώντας επί του Χαν Σου Ρίου με 4-1.