Ταλίν 2021 (Κ20): 4ος στην Ευρώπη ο Ντουσάκης

Την τέταρτη θέση στην Ευρώπη κατέλαβε ο Ορέστης Ντουσάκης στον τελικό σφυροβολίας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20 στο Ταλίν.

Σήμερα στον τελικό της σφυροβολίας παρά την πρώτη άκυρη προσπάθεια, οι αριθμοί στις επιδόσεις του Ντουσάκη συνεχώς αυξάνονταν με 75.78μ στη δεύτερη βολή 76.32μ στην τρίτη και 76.76μ στην προ-τελευταία. Για να μπει στην τριάδα των μεταλλίων ο αθλητής έπρεπε να σημειώσει επίδοση πάνω από 77.90μ, ωστόσο η τελευταία του προσπάθεια ήταν άκυρη και παρέμεινε τέταρτος. Ο ίδιος δήλωσε στο Sportsfeed μετά τον αγώνα του: «Αισθάνομαι ευχαριστημένος αλλά όχι ικανοποιημένος. Μπορούσα να κάνω καλύτερη επίδοση αλλά δεν βγήκε. Ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα οπότε είμαι αισιόδοξος. Τώρα κοιτάμε μπροστά για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ναϊρόμπι». Να σημειωθεί ότι ο Ντουσάκης είναι ο πέμπτος καλύτερος σφυροβόλος στην κατηγορία εφήβων για φέτος με 78.07μ.

Στον τελικό το χρυσό μετάλλιο με ρεκόρ Πολωνίας εφήβων κατέκτησε Νταβίντ Πιλάτ με βολή στα 79.59μ. Το ασημένιο κατέκτησε ο Μέρλιν Χούμερ (Γερμανός) με 79.32μ και το χάλκινο ο Μπατιστ Μπρουξέλ (Γάλλος) με 77.90μ