ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Thessaloniki Masters: Χρυσοί στο τάι μπρέικ οι Ιωαννίδης, Κανέλλος

Όπως στις γυναίκες έτσι και στους άνδρες ο τελικός κρίθηκε στα τρία σετ (21-18, 17-21, 15-12) με τους Παναγιώτη Ιωαννίδη, Ιάσωνα Κανέλλο να κάνουν… σεφτέ (ως δίδυμο) στους τίτλους.

του Δημήτρη Τυχάλα

Για τον Ιωαννίδη αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία του στην πλατεία Αριστοτέλους καθώς είχε νικήσει και πέρσι με συμπαίκτη τον Θοδωρή Παπαδημητρίου, ο οποίος σήμερα ήταν αντίπαλος του με παρτενέρ τον Στέλιο Τζιουμάκα.
Στο πρώτο σετ οι Παπαδημητρίου, Τζιουμάκας ξεκίνησαν εντυπωσιακά φτάνοντας γρήγορα στο 6-2, ωστόσο εξίσου γρήγορα κι εντυπωσιακά απάντησαν για το 6-6 για να προσπεράσουν με 10-11 και να φτάσουν στο 12-15 με μπλοκ του εντυπωσιακού Παναγιώτη Ιωαννίδη.
Στο 14-16 είχαμε ίσως την πιο εντυπωσιακή φάση του τουρνουά με τον Παπαδημητρίου να βγάζει την άμυνα στο πέρασμα του Κανέλλου (στη δεύτερη μπαλιά) και να τελειώνει ο ίδιος την κόντρα, αλλά στο 17-19 δέχθηκε δύο μπλοκ από τον Ιωαννίδη για να κλείσει το σετ στο 18-21.
Στο δεύτερο σετ και πάλι Παπαδημητρίου, Τζιουμάκας κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ καθώς μετέτρεψαν το 5-4 σε 10-4 για να φτάσουν στο 12-5. Εκεί οι Ιωαννίδης, Κανέλλος προσπάθησαν για μια νέα ανατροπή καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ 3-7 να πλησιάσουν σε 15-12. Λίγο αργότερα το 19-15 έγινε 19-17, αλλά επίθεση και μπλοκ του Τζιουμάκα διαμόρφωσαν το τελικό 21-17 για να οδηγηθεί και ο δεύτρος τελικός στο τάι μπρέικ.
Εκεί όμως τα δεδομένα ήταν διαφορετικά με τους Ιωαννίδη, Κανέλλο να φτάνουν σ’ ένα γρήγορο 0-3 για να φτάσουμε στο 2-5 όπου έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν τη διαφορά (άουτ η κόντρα επίθεση) με το σκορ να φτάνει στο 4-5 με μπλοκ Τζιουμάκα. Μάλιστα με νέο λάθος (άουτ Ιωαννίδη) και μπλοκ του Τζιουμάκα το σκορ έγινε 8-7. Νέα εναλλαγή στο προβάδισμα με το μπλοκ του Ιωαννίδη (9-10) με το σκορ να πηγαίνει στο 9-11 με το άουτ του Παπαδημητρίου και στο 10-13 με την εξαιρετική άμυνα και την επίθεση του Κανέλλου. Η διαφορά έφτασε στο 12-14, όμως ο Ιωαννίδης την επόμενη φάση δίνοντας οριστικό τέλος στον αγώνα.