Θρίλερ το 14ο ετάπ στη Βουέλτα

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή της γενικής κατάταξης, τουλάχιστον αναφορικά με τις δύο πρώτες θέσεις, μετά το συγκλονιστικό σε εξέλιξη 14ο ετάπ του ποδηλατικού Γύρου της Ισπανίας στα Πυρηναία Όρη.

Ο Κολομβιανός Νάιρο Κιντάνα και ο Βρετανός Κρις Φρουμ εξακολουθούν να προηγούνται έχοντας 54 δευτερόλεπτα διαφορά ανάμεσά τους, αφού και οι δύο τερμάτισαν σχεδόν ταυτόχρονα, ακριβώς ένα λεπτό και 47 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ρόμπερτ Γκέσινκ.
Ο Ολλανδός την δεύτερη φορά που έφτασε στην πηγή, ήπιε νερό. Ήταν ο νικητής του ιδιαίτερα απαιτητικού σκέλους του Σαββάτου, καλύπτοντας ταχύτερα από όλους την απόσταση των 196.1 χιλιομέτρων σε 5 ώρες, 43 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα.
Ανάμεσα στον Γκέσινκ και τους Κιντάνα και Φρουμ μεσολάβησαν άλλοι δέκα ποδηλάτες, ανάμεσά τους ο Εστεμπαν Τσάβες που μείωσε στα δύο λεπτά την διαφορά του από την κορυφή και ανέβηκε στην 3η θέση, εκτοπίζοντας τον Αλεχάντρο Βαλβέρδε.
Ο τελευταίος έχασε στον συγκεκριμένο αγώνα πάνω από δέκα λεπτά και ουσιαστικά εξαφανίστηκε από την πρώτη 15άδα της γενικής κατάταξης. Γενικά, ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φίλων του ποδηλάτου.
Αξίζει να αναφερθεί ότι από τους κερδισμένους του ετάπτου Σαββάτου ήταν και ο Βρετανός Γέιτς που τερμάτισε 5ος, 39 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης, 2’17” πίσω από τον Κιντάνα.