ΠΑΛΗ

Τρία μετάλλια στο παγκόσμιο για την Ελλάδα

Δύο ασημένια μετάλλια και ένα χάλκινο κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές την τέταρτη ημέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος βετεράνων που πραγματοποιείται στο κλειστό Παλιού Φαλήρου.

Στον τελικό των 130κ. της ελληνορωμαϊκής κατηγορίας C o Χαράλαμπος Καλτσίδης είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στον δύο φορές χρυσό Ολυμπιονίκη, Αντρέι Βρόνσκι (φωτογραφία) από την Πολωνία. Ο Έλληνας παλαιστής ηττήθηκε με 8-0 και ο Βρόνκσι πρόσθεσε άλλη μία νίκη στο ενεργητικό του μετά τα τέσσερα παγκόσμια μετάλλια (ένα χρυσό, ένα ασημένιο, δύο χάλκινα) και τα πέντε ευρωπαϊκά (τρία χρυσά, δύο χάλκινα). Ο Καλτσίδης ήταν απόλυτα ευχαριστημένος από την κατάληψη της δεύτερης θέσης δηλώνοντας πως «Η πάλη αποτελεί στάση ζωής. Ο κόσμος πρέπει να παλεύει και να μη το βάζει στα πόδια». Ενθουσιασμένος από τη διοργάνωση της Αθήνας ήταν ο Βρόνσκι. «Παίρνουν μέρος πολλές χώρες με δυνατούς αθλητές. Είναι ωραία διοργάνωση. Τελευταία φορά που είχα έρθει στην Αθήνα ήταν το 2004. Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν βρίσκομαι εδώ. Όταν ανεβαίνω στην παλαίστρα νιώθω σα να είμαι παιδί. Δε μου έχει φύγει τίποτα από το παλιό πάθος. Όσο ζω και όσο αντέχουν τα πόδια μου θα παλεύω», δήλωσε ο 51χρονος Πολωνός.
Το ασημένιο μετάλλιο στα 63κ. της ελληνορωμαϊκής κατηγορίας D κατέκτησε και ο Παναγιώτης Καλαϊτζίδης ο οποίος έχασε από τον Ουκρανό, Νιλιπιούκ. «Ήταν μία φανταστική εμπειρία, ειδικά τώρα που κατέκτησα και το μετάλλιο. Νιώθω χαρούμενος και το αφιερώνω σε όλους τους Έλληνες», σημείωσε ο Καλαϊτζίδης. Στην τρίτη θέση του βάθρου στα 58κ. της κατηγορίας C ανέβηκε ο Νικόλαος Τσιακάρας. Το παγκόσμιο πρωτάθλημα βετεράνων συνεχίζεται το Σάββατο και ολοκληρώνεται την Κυριακή 18 Οκτωβρίου.
Οι θέσεις των άλλων Ελλήνων αθλητών που αγωνίστηκαν σήμερα: Κατηγορία C: 85κ.: Παράσχος Δεσκουλίδης 15ος, Χρήστος Παγγέας 9ος, 97κ.: Χρήστος Δρίβας 11ος. Κατηγορία D: 69κ.: Ιωάννης Βαλασάκης 11ος, 76κ.: Βλαδίμηρος Μακρίδης 5ος