ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Την 12η θέση κατέκτησε η Αμερικανίδα (πλέον) Κυρίδου στο παγκόσμιο κύπελλο

Στην πρώτη της επίσημη διοργάνωση ως Αμερικανίδα αγωνίστηκε η Αννέτα Κυρίζου και κατέκτησε την 12η θέση στο αγώνισμα του σκιφ. Η Ελληνίδα ξεκίνησε το νέο της ταξίδι φορώντας διαφορετικό εθνόσημο με στόχο από εδώ και στο εξής να είναι παρούσα σε όλα τα μεγάλα ραντεβού.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η Κυρίδου την Παρασκευή 14 Ιουνίου συμμετείχε στα προκριματικά του σκιφ, όπου με 8:10.20 ολοκλήρωσε πέμπτη και για αυτό χρειάστηκε να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ για την πρόκριση στα ημιτελικά. Κατάφερε να μπει στον τελικό αφού ήταν τρίτη με 8:02.84 και στα ημιτελικά ήταν έκτη με 8:44.43. Η θέση της την έφερε στον Β’ τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου στο Πόζναν, ο οποίος πραγματοποιήθηκε σήμερα και τελικά ήταν έκτη με 8:13.53. Συνολικά, κατέλαβε την 12η θέση στην τελική κατάταξη. Η διοργάνωση αυτή ήταν η πρώτη που αγωνίστηκε η Κυρίδου ύστερα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και ανήκει στο καλεντάρι της παγκόσμιας ομοσπονδίας.