Το σήκωσε ο Κιντάνα

Είκοσι εννέα χρόνια μετά τον Λούτσο Ερέρα ο Νάιρο Κιντάνα έγινε ο δεύτερος Κολομβιανός που πανηγύρισε τη νίκη στον Γύρο της Ισπανίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τυπική διαδικασία ήταν το 21ο ετάπ της Βουέλτα για τους διεκδικητές της γενικής κατάταξης αφού ο Κιντάνα υπερασπίστηκε εχθές τη διαφορά του από τον Κρις Φρουμ και έτσι σήμερα Κυριακή μπήκε στη Μαδρίτη φορώντας την κόκκινη φανέλα. Ο 26χρονος Κολομβιανός τερμάτισε με ασφάλεια στο κυρίως γκρουπ κατακτώντας τη δεύτερη του νίκη σε γκραν τουρ μετά τον Γύρο της Ιταλίας το 2014. Τη δεύτερη θέση στη γενική κατέλαβε ο Φρουμ και την τρίτη η έκπληξη της φετινής περιόδου και συμπατριώτης του Κιντάνα, Εστεμπάν Τσάβες. Τέταρτος κατετάγη ο Αλμπέρτο Κονταδόρ. Είναι η δεύτερη φορά που οι τρεις πρώτοι ανεβαίνουν σε βάθρο μεγάλου Γύρου μέσα στο 2016. Ο Φρουμ νίκησε στη Γαλλία, με τον Κιντάνα να έρχεται τρίτος, ενώ ο Τσάβες ήταν δεύτερος στην Ιταλία. Το ετάπ δεν ξέφυγε από το… πρωτόκολλο των μεγάλων αγώνων που ορίζει πως ο νικητής πρέπει να πιει σαμπάνια και να φωτογραφηθεί με τους συναθλητές κατά τη διάρκεια των πρώτων χιλιομέτρων της κούρσας. Νικητής στο σπριντ του τερματισμού ήταν ο Μάγκνους Κορτ Νιλσεν με χρονο 2:48:52. Δεύτερος τερμάτισε ο Ντανιέλε Μπενάτι και τρίτος ο Τζιάνι Μέερσμαν.