Το σήκωσε ο Νίμπαλι

Ο Βιτσέντζο Νίμπαλι κατέκτησε τον 99ο Γύρο της Ιταλίας ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μία διοργάνωση που την είχε χαμένη μέχρι και τρεις ημέρες πριν από το φινάλε.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τον δεύτερο Γύρο της Ιταλίας και το τέταρτο γκραν τουρ της καριέρας του κατέκτησε σήμερα Κυριακή ο Βιτσέντζο Νίμπαλι. Το 21ο και τελευταίο ετάπ της διοργάνωσης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ιταλό καθώς το μόνο που χρειαζόταν ήταν να τερματίσει. Λόγω των βροχερών καιρικών συνθηκών ο αγώνας «ουδετεροποιήθηκε» για λόγους ασφαλείας όταν οι ποδηλάτες ολοκλήρωσαν την πρώτη από τις οκτώ στροφές στους δρόμους του Τορίνο. Αυτό σήμαινε πως για τον υπολογισμό της γενικής κατάταξης κρατήθηκε ο χρόνος που είχαν οι αθλητές μέχρι εκείνη στη στιγμή. Πρώτος τη γραμμή του τερματισμού της διαδρομής Κούνεο-Τορίνο πέρασε ο Τζιάκομο Νιτσόλο. Ο 27χρονος Ιταλός είχε τερματίσει εννέα φορές στη δεύτερη θέση σε ετάπ Γύρου και τέσσερις στην τρίτη. Ο Νιτσόλο πανυγήρισε με ιδιαίτερο ενθουσασμό τη νίκη του αλλά η χαρά του κόπηκε είκοσι λεπτά αργότερα όταν ακυρώθηκε από τους κριτές. Αφού μελέτησαν το βίντεο οι κριτές διαπίστωσαν πως ο Νιτσόλο είχε αλλάξει τη γραμμή του, κάτι που απαγορεύεται στο σπριντ, και έτσι στην πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Γερμανός Νίκιας Αρντ. Ο Νίμπαλι ολοκλήρωσε 29ος και γνώρισε την αποθέωση από τους θεατές που είχαν συγκεντρωθεί στο σημείο. Ο 31χρονος ποδηλάτης γίνεται ο 69ος Ιταλός που κατακτά τον Γύρο της χώρας του και πλέον φτάνει τις τέσσερις νίκες σε γκραν τουρ. «Ο κόσμος σε όλο το μήκος της διαδρομής ήταν φανταστικός. Είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που ολοκληρώθηκε ο Γύρος», ήταν τα πρώτα λόγια του «Καρχαρία». Ο Νίμπαλι κέρδισε για πρώτη φορά το Τζίρο το 2013. Επίσης μετράει τη νίκη στον Γύρο της Ισπανίας (2010) και της Γαλλίας (2014). Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε ο 26χρονος Κολομβιανός Εστεμπάν Τσάβες που δεν έχασε ποτέ το χαμόγελό του και έδειξε πως το μέλλον του ανήκει. Πλέον σε κάθε μεγάλο αγώνα θα λογίζεται ως βασικός διεκδικητής της νίκης. Τρίτος τερμάτισε ο Αλεχάντρο Βαλβέρδε στο ντεμπούτο του στον ιταλικό Γύρο. Ο 36χρονος έχει κατακτήσει μόλις έναν Γύρο Ισπανίας αλλά η παρουσία του στο βάθρο των γκραν τουρ είναι παροιμοιώδης αφού έχει ανεβεί συνολικά επτά φορές στη δεύτερη ή την τρίτη θέση. Όσον αφορά στις υπόλοιπες γενικές κατατάξεις ο Νιτσόλο ήταν ο νικητής των πόντων, ο Μίκελ Νιέβε των βουνών και ο Μπομπ Τζούνκελς των νεαρών αθλητών. Επόμενο γκραν τουρ είναι ο Γύρος της Γαλλίας (2-24 Ιουλίου) ο οποίος για πολλούς θα αποτελέσει πρόβα τζενεράλε ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων.