ΠΑΡΙΣΙ 2024: Πρώτη πρόκριση για τη Μάκιντος, ακολουθούν έξι

Σήμερα τα ξημερώματα πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι τελικοί των καναδικών τράιαλς για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού με την Σάμερ Μάκιντος και την Μάγκι Μακνίλ να βγάζουν τα εισιτήριά τους.

Η 17χρονη Μάκιντος αγωνίστηκε στον τελικό των 400μ ελεύθερο και μπορεί να μην έμεινε ευχαριστημένη με την κούρσα της, αλλά ήταν η μεγάλη νικήτρια και με την Νο1 επίδοση της χρονιάς. Μέχρι χθες ταχύτερη ήταν η Έρικα Φέργουεδερ (Νέα Ζηλανδία), η οποία κολύμπησε στην Ντόχα 3:59.44 για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Στο Τορόντο η Μάκιντος σημείωσε 3:59.06 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την πρώτη της πρόκριση σε ατομικό αγώνισμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Πόσες θα ακολουθήσουν; Αυτό είναι ένα πολύ καλό ερώτημα.
Η χρυσή Ολυμπιονίκης των 100μ πεταλούδα, Μακνίλ, έκανε το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση του τίτλου της. Επικράτησε στο αγώνισμά της με επίδοση 56.61, ενώ την πρόκριση κέρδισε και η δεύτερη, Μαρί Σοφί Χάρνεϊ, με 57.32. Το μόνο που μένει είναι να επιβεβαιωθούν οι προκρίσεις από την καναδική ομοσπονδία στο τέλος των τράιαλς.