ΑμεΑ

Τοξοβολία: Χάλκινη η Ποιμενίδου και μπαίνει σε τελική ευθεία για το Παρίσι

Στο δεύτερο ευρωπαϊκό κύπελλο της χρονιάς, το οποίο λειτουργεί παράλληλα και ως αγώνας για άνοδο στην παγκόσμιο κατάταξη, η Δωροθέα Ποιμενίδου κέρδισε τα χάλκινο μετάλλιο και πλέον έχει εξασφαλίσει κάρτα για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Ελληνίδα Παραολυμπιονίκης αγωνίστηκε στον μικρό τελικό του Ολυμπιακού τόξο και με σκορ 7-1 ήταν η μεγάλη νικήτρια κόντρα στην Βιντσέντζα Πετρίλι (Ιταλία). Νωρίτερα, η Ποιμενίδου είχε επιχειρήσει να μπει στον μεγάλο τελικό ώστε να παλέψει για το χρυσό, αλλά ηττήθηκε από την Μιλένα Ολσέβσκα (Πολωνία) με 7-1. Στόχος για την φετινή χρονιά ήταν η πρόκριση για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και η Ποιμενίδου έβγαλε το εισιτήριό της για την γαλλική πρωτεύουσα.