Τρία χρυσά στην Οστράβα

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα των αγωνισμάτων στο κύπελλο Αρένα που διεξάγεται στην Οστράβα και αποτελεί κριτήριο πρόκρισης για όλες τις μεγάλες διοργανώσεις της FINA, με τον Χρήστο Κατραντζή να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση με χρυσό μετάλλιο.

του Σούλη Μέζου

Ο αθλητής του Ολυμπιακού, στα προκριματικά ων 50μ. πεταλούδας έκανε 25.23 και ήταν ο πιο γρήγορος από όλους. Στον τελικό πήρε το χρυσό μετάλλιο κολυμπώντας σε 25.14 (έχει ατομικό 23.96 από το 2013).
Ο αθλητής του Ολυμπιακού έπεσε και στα 100μ. ελεύθερο όπου με 53.01 πέρασε στον τελικό με την 4η επίδοση, αλλά πριν από λίγο κονταροχτυπήθηκε με τον Μαξίμ Λομπανόφσκι για να χάσει τελικά για τρία εκατοστά. Ο Ξανθιώτης κολυμβητής ολοκλήρωσε σε 51.21 και ο Λομπανόφσκι σε 51.18.
Στα 50μ. ύπτιο ο Νίκος Σοφιανίδης πέρασε ως δεύτερος ταχύτερος με 26.60 στον τελικό όπου κατελαβε την τρίτη θέση κάνοντας 26.74. Νικητής ήταν ο Ούγγρος Γκαμπόρ Μπάλογκ με 26.18.
Δεύτερος ήταν και στα 100μ. ύπτιο με 58.44 πίσω από οτν Γκαμπόρ Μπάλογκ που έκανε 55.77. To ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στον τελικό με τον Ούγγρο να κερδίζει κάνοντας 55.14 και τον Σοφιανίδη να ακολουθεί με 57.24.
Δεύτερος στον προκριματικό ο Θανάσης Κυνηγάκης στα 200μ. πεταλούδα με 2:15.21 πίσω από τον Οντρέι Γκέμοφ που τερμάτισε σε 2:09.56, στον τελικό όμως ανριστράφηκαν οι ρόλοι με τον Έλληνα να κερδίζει κάνοντας 2:02.67 και τον Τσέχο 2:06.24.
Η Ελένη Κοντογεώργου ήταν δεύτερη στα προκριματικά των 200μ. πρόσθιο πίσω από την Λούσι Ματόσκοβα κάνοντας 2:38.08 έναντι 2:37.02 της Τσέχας. Στον τελικό όμως, με 2:33.46 η 17χρονη Ελληνίδα πήρε το χρυσό μετάλλιο.