Τρίτος ο Πουρσανίδης στο περιφερειακό πρωτάθλημα

Μάχη για την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της νοτιοανατολικής περιφέρειας και το αγώνισμα της σφυροβολίας, έδωσε ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης ο οποίος με βολή στα 69.81μ. κατέλαβε την τρίτη θέση.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Ο Κύπριος πρωταθλητής του Τζόρτζια που έχει ατομικό ρεκόρ 71.88μ. προσπάθησε να ξεπεράσει τον εαυτό του αλλά τελικά έμεινε κάτω από τα 70 μέτρα τα οποία έχει περάσει φέτος τρεις φορές. Ο Πουρσανίδης ξεκίνησε με 68.58μ. ακολούθησει μία άκυρη βολή για να ρίξει στη συνέχεια 66.45μ., 67.27μ. και μία άκυρη στην 5η του προσπάθεια. Η καλή βολή ήρθε για τον 24χρονο στην έκτη του προσπάθεια με 69.81μ. που συνολικά στην καριέρα του είναι και η έκτη καλύτερη που έχει σημειώσει.
Νικητής του αγώνα, ήταν ο συναθλητής του Πουρσανίδη στο Τζόρτζια Ντένζελ Κομενέντια με 71.40μ. (ο κόουτς Πέτρος Κυπριανού έκανε το 1-3 με το Τζόρτζια) και τη δεύτερη θέση πήρε ο Τζόνι Τζάξον του Λουιζιάνα με 70.96μ.