Τρίτος ο Ρίζος στην Πράγα

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Ρίζος στην Πράγα όπου κατέλαβε την τρίτη θέση στο μίτινγκ «Γιόζεφα Οντλοζίλα». Ο Έλληνας επικοντιστής θα μπορούσε να είχε καταλάβει τη 2η θέση, αλλά λανθασμένα του τη στέρησαν οι κριτές.

Ο αθλητής του Νίκου Βαρσάμη ολοκλήρωσε τον αγώνα του στο 5.50μ το οποίο πέρασε με την πρώτη όπως και το 5.20μ και το 5.40μ που ήταν τα ύψη που προηγήθηκαν. Στη συνέχεια ο πήχης τοποθετήθηκε στο 5.60μ όπου ο Ρίζος είχε έγκυρη προσπάθεια με τον κριτή να σηκώνει τη λευκή σημαία, αλλά 2-3 δευτερόλεπτα αργότερα, ο πήχης που ήταν σε ταλάντωση τελικά έπεσε με τον κριτή να αλλάζει γνώμη και να βγάζει την προσπάθεια του Έλληνα επικοντιστή άκυρη.
Νικητής στον αγώνα με 5.66μ αναδείχθηκε ο Τσέχος Ματέι Σέρμπα και στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε ο Λετονός Βάλτερς Κρέις με 5.60μ.