Τρομερός Κατσάνοφ νίκησε τον Τζόκοβιτς στον τελικό του μάστερς

Τον καλύτερο αγώνα της ζωής του έπαιξε ο Κάρεν Κατσάνοφ που νίκησε 2-0 στον τελικό του μάστερς του Παρισιού το Νόβακ Τζόκοβιτς και κατέκτησε τον τίτλο.

Ο 22χρονος Ρώσος ήταν εκπληκτικός κερδίζοντας το πρώτο σετ 7-5 και το δεύτερο 6-4 για να φτάσει στη νίκη σε μία ώρα και 38 λεπτά. Τη Δευτέρα θα βρεθεί στο Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ η ήττα δεν επηρεάζει στην κατάταξη τον Τζόκοβιτς που θα είναι το Νο1. Για τον Σέρβο αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από ένα τρομερό σερί 20 αγώνων, έχοντας χάσει για τελευταία φορά από τον Στέφανο Τσιτσιπά.
Για το μάστερς του Παρισιού, είναι η 4η φορά τα τελευταία εννέα χρόνια που έχει νικητή τενίστα που κατακτά για πρώτη φορά μάστερς (Σόντερλινγκ 2010, Φερέρ 2012, Σοκ 2017).
Ως το Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Κατσάνοφ έχει πολύ καλές πιθανότητες να αγωνιστεί στον τελικό του ATP tour στο Λονδίνο, καθώς είναι πλέον ο δεύτερος επιλαχόντας. Αν ληφθεί υπόψη ότι ο Ντελ Πότρο είναι οριστικά εκτός λόγω τραυματισμού (στη θέση του ο Νισικόρι), τότε ο Κατσάνοφ περιμένει την απόφαση του Ναδάλ που είναι αμφίβολο να καταφέρει να αγωνιστεί.