ΤΖΟΥΝΤΟ

Τσέκαρε το εισιτήριο για το Παρίσι ο Τσελίδης!

Σούπερ εμφάνιση από τον Θόδωρο Τσελίδη στο γκραν σλαμ τζούντο της Τασκένδης όπου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 90 κιλών και ουσιαστικά έκλεισε θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού!

του Σούλη Μέζου

Ο Τσελίδης ήταν σαρωτικός από τον πρώτο αγώνα της κατηγορίας. Κέρδισε κατά σειρά τον 25χρονο Βραζιλιάνο Τζιοβάνι Φερέιρα, τον 27χρονο Λευκορώσο Γιαχόρ Βαραπαγιέου, τον 22χρονο Ρουμάνο Άλεξ Τσρετ και έπαιξε στον ημιτελικό με τον 27χρονο Ρώσο Μιχαΐλ Ιγκολνίκοφ, Νο15 στην παγκόσμια κατάταξη τον οποίο κέρδισε με βαζάαρι. Στον τελικό ο Τσελίδης έπαιξε με το Βούλγαρο Ιβάιλο Ιβάνοφ (Νο14) και μετά από συναρπαστικό αγώνα πήρε τη νίκη κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο που είναι το πρώτο της καριέρας του σε γκραν σλαμ! Με αυτή τη νίκη, ο Τσελίδης πήρε και 1000 βαθμούς στο Ολυμπιακό ράνκινγκ που είναι αρκετοί για να του δώσουν την Ολυμπιακή πρόκριση για πρώτη φορά στην καριέρα του!