Με την πρώτη θέση να έχει κριθεί από το βράδυ του Σαββάτου και τον Ηρακλή να έχει ήδη κατακτήσει τον τίτλο, το ενδιαφέρον στην σημερινή τελευταία ημέρα του φάιναλ φορ που διεξήχθη στην Θήβα είχε να κάνει με το ποιος θα πάρει τη 2η θέση και ποιοι τις ατομικές διακρίσεις.
του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]
Τελικά ο Μίλωνας κέρδισε με 3-0 την ΕΑΠ και τερμάτισε πίσω από τον Ηρακλή που έχασε το αήττητο του γνωρίζοντας την ήττα από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, αλλά πέρα από τον τίτλο είδε και τον ακραίο του Κώστα Καπετανίδη (φωτογραφία) να παίρνει τον τίτλο του MVP της διοργάνωσης.
Tα αποτελέσματα
ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής 3-2
Τα σετ 25-20, 19-25, 18-25, 25-22, 17-15
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ζλατιλίδης) Χατζίδης, Τσιρόπουλος, Καραπιπέρης, Χαραλαμπίδης, Τσέλιος, Τέλιος Κ., Παρασκευάς – λ / Αναστασόπουλος, Νταβός, Ανδραβίζος.
Ηρακλής (Πάτρας) Βιλδιρίδης, Στεφανίδης, Καπετανίδης, Καϊλής, Μπούτος, Κολτσιάκης, Μπουράκης -λ / Τσατσούλας -λ, Τζιουμάκας, Αλεξανδρίδης, Καραμάνης.
ΑΟΝΣ Μίλων – ΕΑ Πατρών 3-0
Τα σετ 25-22, 25-23, 25-23
Μίλωνας (Γεωργούντζος) Ανδρεόπουλος, Καρατζάς, Φιλίππου, Σπυριούνης, Παπαδόπουλος, Κοτοματάς, Γεωργίου -λ / Χατζάτογλου, Κοβάτσεφ.
ΕΑ Πατρών (Γεράνιος) Γεωργιόπουλος, Κάβουρας, Λάτσης, Δρακόπουλος, Μακρυγιάννης, Κανελλόπουλος, Καραγιώργος – λ / Καϊμακάς -λ, Ρούβαλης, Προδρομίτης, Φερτάκης, Καραγιάννης.
Η τελική βαθμολογία
1.Ηρακλής (8-3) 5
2.ΑΟΝΣ Μίλων (6-3) 5
3.ΕΑ Πατρών (4-8) 4
4.Εθνικός Αλεξανδρούπολης (5-8) 4
Το πανόραμα του Final 4
Παρασκευή 1/5/2015
ΑΟΝΣ Μίλων – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-19, 26-24, 25-21)
Ηρακλής – ΕΑ Πατρών 3-1 (25-23, 25-20, 22-25, 25-18)
Σάββατο 2/5/2015
Ηρακλής – ΑΟΝΣ Μίλων 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)
ΕΑ Πατρών – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 (19-25, 18-25, 34-32, 25-17, 16-14)
Κυριακή 3/5/2015
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής (25-20, 19-25, 18-25, 25-22, 17-15),
ΑΟΝΣ Μίλων – ΕΑ Πατρών 3-0 (25-22, 25-23, 25-23)
Οι κορυφαίοι του Final 4
MVP Κωσταντίνος Καπετανίδης (Ηρακλής)
Μπλοκέρ Νίκος Καρατζάς (ΑΟΝΣ Μίλων)
Επιθετικός Κυριάκος Σπυριούνης (ΑΟΝΣ Μίλων)
Πασαδόρος Γιώργος Κανελλόπουλος (ΕΑ Πατρών)
Λίμπερο Αντώνης Μπουράκης (Ηρακλής)
Σέρβερ Σωκράτης Χαραλαμπίδης (Εθνικός Αλεξανδρούπολης)