Βαλκανικό 2024: Η Γναφάκη το πρώτο μετάλλιο

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο δεν άργησε να έρθει την πρώτη μέρα του βαλκανικού πρωταθλήματος στην Σμύρνη, και στο δεύτερο μόλις αγώνισμα των τελικών, ήταν η Δήμητρα Γναφάκη η αθλήτρια που το κατέκτησε.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Δήμητρα Γναφάκη στα 400μ εμπόδια, η οποία βρίσκει τον ρυθμό της αγώνα με αγώνα. Κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 57.50, τερματίζοντας πίσω από την Λένα Πέσλερ (Αυστρία), η οποία πέρασε την γραμμή του τερματισμού σε 57.39. Η Κρητικιά πρωταθλήτρια είχε ταξιδέψει στην Σμύρνη με φετινό ρεκόρ 57.58. Στο ίδιο αγώνισμα, η Λάουρα Ζενέγια έχασε το μετάλλιο για μία θέση, καθώς ήταν τέταρτη με 58.01, ενώ τρίτη ήταν η Αλεξάντρα Ούτα (Ρουμανία) με 57.77.
Ο Γιάννης Ντέτσικας στα 400μ, σημείωσε νέο φετινό ρεκόρ, καθώς τερμάτισε σε 47.02 και είχε 47.49. Κατέλαβε την έκτη θέση στην κατάταξη. Στην 12η θέση κατετάγη ο Γιάννης Σιμόνι με 47.97. Ταχύτερος όλων ήταν ο Ροκ Φερλάν (Σλοβενία) με 45.69. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, έτρεξε η Αντριάννα Φέρρα, η οποία σημείωσε 54.86 και ολοκλήρωσε ένατη, ενώ η Αναστασία Ράπτη ήταν 13η με 56.72. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Μαριάνα Σόστακ (Ουκρανία), η οποία έτρεξε σε 52.73.