ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: 6η στην Ευρώπη η Κοντογεώργου

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε την μάχη της στον τελικό των 200μ πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου και κατάφερε να κατακτήσει την έκτη θέση.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Στην πρώτη διαδρομή του τελικού των 200μ πρόσθιο αγωνίστηκε η Ελένη Κοντογεώργου, η οποία κατέκτησε την υψηλότερη θέση στην καριέρα της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Τερμάτισε τον αγώνα της σε 2:28.20 (έχει 2:27.68) και κατέλαβε την έκτη θέση στην Ευρώπη. Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Κριστίνα Χόρσκα (Τσεχία) με 2:23.60, δεύτερη ήταν η Κλάρα Ρίμπακ Άντερσεν (Δανία) με 2:25.29 και την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Λίζα Μάμι (Ελβετία) με 2:26.10.