ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Άνετη η Δρασίδου και μαζί με την Αγγελάκη στα ημιτελικά

Το ελληνικό δίδυμο μπήκε στα ημιτελικά των 50μ πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, που σημαίνει ότι σήμερα το απόγευμα στις 20:01 θα πραγματοποιήσουν δεύτερη κούρσα.

Η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ, Μαρίλεια Δρασίδου, συμμετείχε στην πρώτη της κούρσα σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Αγωνίστηκε στην πρώτη προκριματική σειρά και με επίδοση 31.33 μπήκε στα ημιτελικά ως έβδομη. Να θυμίσουμε ότι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχει ατομικό ρεκόρ 30.85 και φετινό 31.30, επομένως το απόγευμα θα διεκδικήσει την θέση της στον μεγάλο τελικό. Η δεύτερη ελληνική συμμετοχή στα προκριματικά ήταν με την Χαρά Αγγελάκη. Η 19χρονη κολύμπησε σε 31.80 και κατέλαβε την 15η θέση. Έχει φετινό και ατομικό ρεκόρ 31.27 και στα ημιτελικά θα επιδιώξει να το επαναλάβει για να πλασαριστεί την τελική οκτάδα. Δύο κολυμβήτριες κατέβηκαν τα 31 δευτερόλεπτα και ταχύτερη ήταν η Βέερα Κιβιρίντα (Φινλανδία) με 30.58.