ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ και πανελλήνιο ρεκόρ ο Μάρκος!

Δεύτερο μετάλλιο για τον Δημήτρη Μάρκο σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, καθώς έκανε μία τρομερή κούρσα με εξαιρετικό φίνις και κατάφερε να πλασαριστεί στην δεύτερη θέση στα 800μ ελεύθερο, διαλύοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο κολυμβητής του Αλέξανδρου Μοράρη απέδειξε αυτό που λέμε εδώ και μήνες. Ο Μάρκος καταφέρνει και βελτιώνεται σε κάθε μεγάλη διοργάνωση που συμμετέχει. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα είχε σημειώσει παγκόσμιο ρεκόρ με 7:49.97 και στον σημερινό τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 7:48.59. Μόνο ο τρίτος των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο ήταν ταχύτερος, καθώς ο Μικάιλο Ρόμαντσουκ (Ουκρανία) τερμάτισε στην πρώτη θέση με 7:46.20. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ζάλαν Σαρκάνι (Ουγγαρία) με 7:49.29.