ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Ακυρώθηκε η 4Χ100μ μεικτή ανδρών – γυναικών

Δραματική ήταν η εξέλιξη του τελικού της μεικτής σκυταλοδρομίας 4Χ100μ μεικτής, αφού η Εθνική ομάδα τερμάτισε στην τρίτη θέση, αλλά τελικά οι κριτές ανακοίνωσαν την ακύρωσή της.

Δύο ακυρώσεις υπήρξαν στον τελικό της μεικτής 4Χ100μ μεικτής, με τις οι ομάδες που κατέκτησαν την πρώτη και τρίτη θέση να χάνουν τα μετάλλιά τους. Πρώτη ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού η Πολωνία, δεύτερο ακολούθησε το Ισραήλ και τρίτη η Ελλάδα. Τελικά όμως το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισαν οι Ισραηλινοί με χρόνο 3:45.74, το αργυρό μετάλλιο οι Γερμανοί που αρχικά ήταν τέταρτοι και οι Ούγγροι που ήταν πέμπτοι. Οι επιδόσεις τους ήταν 3:48.12 και 3:48.79. Το μετάλλιο της Ελλάδας χάθηκε δυστυχώς από την ελάχιστα λανθασμένη εκκίνηση της Νόρας Δράκου. Έτσι, η έμπειρη Πατρινιά και οι Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Γιώργος Ασπουγαλής και Γεωργία Δαμαδιώτη δεν θα λάβουν τα μετάλλιά τους. Η παρουσία τους όμως ήταν πολύ ενθαρρυντική για την συνέχεια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.